Subiect "Limita de varsta" Deschis de Barbu Maria la data: 10/01/2008 4:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Limita de varsta
Scris de: Barbu Maria la data: 10/01/2008 4:10am
Gen:Feminin
Data nasterii:26.06.1951
Stagiul de cotizare:in august 2008 am implinit 24 de ani de munca
Alte date:
Intrebare:Pentru limita de varsta ar trebuii sa ies la pensie in martie 2010, dar nu voi realiza stagiul complet de cotizare. Intrebarea mea este: pensia mea cu cat va fi mai mica sau cum se calculeaza pensia daca nu ai stagiul complet de cotizare, respectiv ce penalitati se percep?
Re: Limita de varsta
Scris de: lapensie la data: 10/04/2008 5:00am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 martie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 9 luni stagiul complet de cotizare de 27 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 12 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostrum.
La limita de varsta nu se pune conditia de indeplinire a stagiului complet de cotizare ci a stagiului minim de cotizare.
Pensia la limita de varsta se calculeaza prin calculul totalului punctajelor anuale pe perioada lucrata care se imparte la stagiul complet de cotizare( in cazul dv 27,5)si se obtine punctajul (mediu)pensiei. Nu se mai face o alta reducere deoarece aveti dezavantajul ca strangeti puncte pe un stagiu mai mic si impartirea se face cu un stagiu mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1