Subiect "iesire la pensie tatiana" Deschis de tatiana la data: 10/26/2008 7:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie tatiana
Scris de: tatiana la data: 10/26/2008 7:25am
Gen:F
Data nasterii:26.06.1951
Stagiul de cotizare:angajata din 6.08.1981 cu 50% grupa I
Alte date:5 ani facultate la curs de zi
Intrebare:cand pot iesi la pensie
Re: iesire la pensie tatiana
Scris de: la pensie la data: 10/26/2008 10:03am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in martie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 6 luni . Calculul l-am facut cu programul de „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost evaluate din nou si au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000. Reducerea varstei de pensionare depinde si de cum a fost echivalat stagiul dv din grupa I si de cati ani vi se socotesc, de catre Casa de Pensii, in grupa I de munca avand in vedere specificarea procentului de lucru de 50% in grupa.
Dupa calculele noastre si in cazul cand vi se recunoaste numai jumatate din stagiu in grupa aveti dreptul in prezent sa iesiti la pensie.
Este bine sa va adresati societatii in care se afla locul dv de munca deoarece este mai avantajoasa situatia in care locul dv de munca a fost echivalat cu conditii speciale.
Re: iesire la pensie tatiana
Scris de: tatiana la data: 10/27/2008 10:27am
Gen:f
Data nasterii:26.06.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am revenit pentru ca am gresit initial data nasterii.Deci in aceasta situatie cand pot iesi la pensie?
Re: iesire la pensie tatiana
Scris de: la pensie la data: 10/27/2008 11:02am
In aceste conditii datele se modifica si anume:
Fara grupa de munca aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 iunie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizarede 30 ani
In cazul cand stagiul dv in gr I de munca se eschivaleaza cu conditii speciale si se recunoaste intregul stagiu adica peste 20 ani aveti dreptul in prezent sa cereti pensie la limita de varsta iar stagiul complet se reduce la 24 ani.
In cazul in care locul de munca nu a fost echivalat cu conditii speciale sau a fost recunoscut cu conditii speciale dar numai 50% (cca 13 ani) atunci puteti cere pensie la limita de varsta in 26 iunie 2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1