Subiect "pensie" Deschis de man sanda la data: 10/29/2008 11:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: man sanda la data: 10/29/2008 11:55am
Gen:M
Data nasterii:15.12.1949
Stagiul de cotizare:34 ani si 10 luni
Alte date:in perioada 18.03.1969-20.06.1969, 17.11.1970-28.02.1971, 01.06.1971-05.01.1994, 20.06.1994-04.04.2000 a lucrat in grupa a doua de munca iar in perioada 20.06.1994-04.04.2000 a avut 270 zile concediu fara salar.
Intrebare:La ce data indeplinesc conditiile de pensionare pt limita de varsta? Zilele de concediu fara salar sunt considerate zile lucratoare sau calenadristice? Unde pot gasi reglementari privind inregistrarea in carnetul de munca al zilelor de concediu fara salar?
Va multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 10/29/2008 1:25pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000. Daca ati scris corect perioadele lucrate in gr II aveti insumati 28 ani in aceasta grupa. Pentru stagiu lucrat in conditii deosebite de 28 ani beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni pentru care aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 15 mai 2008 cu conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare. Luand in calcul sporul de vechime de 7 ani care vi se acorda pentru cei 28 ani in gr a II a aveti indeplinit stagiul complet de cotizare. Calculul l-am facut cu programul de “Reducerea varstei de pensionare”.
Nu trebuie sa dati atata importanta modului de inregistrare in carnetul de munca a concediului fara plata avand in vedere ca prin adaugarea sporului de vechime de 7 ani care se acorda pentru stagiul in grupa II de munca stagiul dv de cotizare depaseste 41 ani.
Re: pensie
Scris de: man sanda la data: 10/30/2008 2:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am intrebat deespre zilele de concediu fara salar deoarece cei de la casa de pensii au respins dosarul de pensionare tocmai pe acest motiv. Din totalul lucrat in grupa a doua de munca ei au scazut cele 270 zile CFS ( zile pe care ei le-au considerat lucratoare , au impartit 270la 21.5 - nr mediu de zile lucratoare din anul 1999) si astfeti iau scazut nr de ani lucrati in grupa a doua ajungand la 27 ani si 10 luni . In consecinta nu poate iesi la pensie decat in 15.11.2008.
Noua nu n-i se pare corect acest mod de calcul de aceea am cerut ajutorul dvs.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 10/30/2008 3:57am
Regretam ca si noi am socotit zilele de concediu fara plata, calendaristice in lipsa unei precizari si nu am sesizat ca acest fapt scade sub 28 ani stagiul in grupa a II a si prin aceasta reducerea varstei de pensionare.
Concediul fara plata este socotit in zile lucratoare si aceasta ar trebui sa o stie in primul rand cel care a beneficiat de el. Credem ca puteti reconstitui aceasta perioada din datele inscrise in carnetul de munca. Reducerea perioadei de concediu fara plata din stagiul in grupa este corecta si in acest caz consideram corecta si decizia Casei de Pensii.
Re: pensie
Scris de: man sanda la data: 10/30/2008 4:07am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pt raspunsuri.
Firma care a facut inscrierea in carnetul de munca spune ca aceste 270 zile sunt zile calendaristice de ce cei de la casa de pensii le considera lucratoare? Unde pot gasi reglementari in acest sens?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 10/30/2008 3:38pm
Am cautat si noi reglementari in acest sens si nu am gasit. Actul care ar fi trebuit sa aiba asemenea prevederi ar fi Codul Muncii. Actualul cod al muncii a fost aprobat prin legea 53/2003 si la articolele referitoare la concediile fara plata nu stabileste reguli privind evidenta in zile lucratoare sau zile calendaristice. Noi consideram ca era obligatia firmei care a facut inscrierea in carnetul de munca sa mentioneze ca sunt zile calendaristice sau mai corect sa inscrie distinct perioada calendaristica in care s-a acordat concediu fara plata.
Daca se putea interveni operativ credem ca firma in cauza putea emite o adeverinta prin care sa clarifice neintelegerea dar acum este tardiv avand in vedere ca 15 noiembrie este in curand si speram ca nu ati incheiat raporturile de munca inainte de a se aproba dosarul de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1