Subiect "recalcularea pensiei anticipate daca se acorda ajutoare de pensionare dupa data iesirii la pensie" Deschis de flori daescu la data: 10/30/2008 5:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalcularea pensiei anticipate daca se acorda ajutoare de pensionare dupa data iesirii la pensie
Scris de: flori daescu la data: 10/30/2008 5:10am
Gen:F
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:CU DATA DE 01.11.2008 DORESC SA MA PENSIONEZ ANTICIPAT PARTIAL. PRIN CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA AL UNITATII SE ACORDA 5 SALARII PENTRU FIECARE AN DE ANTICIPARE, DAR UNITATEA NU POATE ACORDA INTREAGA SUMA O DATA, URMAND SA O ACORDE ESALONAT IN 4-5 LUNI.IN ACEST CAZ , PUNCTAJUL SE RECALCULEAZA DE FIECARE DATA CU PLATA A 2-3 SALARII /LUNA ?
Re: recalcularea pensiei anticipate daca se acorda ajutoare de pensionare dupa data iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 10/30/2008 7:59am
Daca iesiti la pensie in noiembrie 2008 si intreprinderea nu va poate inscrie in carnetul de munca salariile compensatorii pe luna octombrie 2008 pensia nu se mai poate recalcula decat atunci cand aveti dreptul la pensie la limita de varsta cand va fi eliminata reducerea care se aplica pensiei. Diferenta de salarii nu stim cum va fi interpretata de Casa de Pensii dar este probabil sa nu mai fie luata in calcul deoarece legea pensiilor 19/2000 prevede ca pe perioada pensiei anticipate partiale nu aveti dreptul la venituri din activitate profesionala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1