Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de MATEICIUC GEORGETA la data: 11/03/2008 6:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: MATEICIUC GEORGETA la data: 11/03/2008 6:52am
Gen:Pensie anticipata partiala
Data nasterii:21.09.1953
Stagiul de cotizare:26 ani si 11 luni
Alte date:nu sunt salariata
Intrebare:cum o pot obtine?
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/03/2008 8:06am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 21 martie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si stagiul minim de cotizare de 14 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.Pentru pensia la limita de varsta la data de mai sus se pune conditia sa aveti stagiul de cotizare de minim 14 ani conditie pe care o indepliniti.
Puteti cere pensie anticipate partiala cand indepliniti stagiul complet de cotizare de 29 ani. Daca nu va puteti angaja in aceasta perioda pentru o perioada de minim 2 ani si o luna puteti completa aceasta perioada prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii. Dar trebuie sa faceti o analiza atenta a avantajelor obtinute. Contractul de asigurare sociala se incheie pe o suma minima de ¼ din salariul mediu brut pe economie care sta la baza calculului bugetului asigurarilor sociale pe fiecare an. Pentru aceasta se plateste un CAS de cca 28% din suma asigurata. Conform acestor conditii pe anul 2009 ar trebui sa platiti o suma lunara de cca 131 lei iar in anul 2010 suma creste proportional cu cresterea salariului mediu brut pe economie care sta la baza calculului bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2010. Presupunand ca veti incheia un asemenea contract in 1 decembrie 2008 pana in 31 decembrie 2010 puteti sa cereti pensie anticipata partiala din 1 ianuarie 2011 iar pensia anticipata partiala se reduce cu un procent de cca 14 % pana la iesirea la pensie la limita de varsta din 21 martie 2013.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1