Subiect "calcul pensie invaliditate" Deschis de Borcaias Cornel la data: 11/08/2008 7:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie invaliditate
Scris de: Borcaias Cornel la data: 11/08/2008 7:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: Borcaias Cornel la data: 11/08/2008 8:04am
Borcaias Cornel :
Gen:M
Data nasterii:04.01.1954
Stagiul de cotizare:30 ani,6 luni 12 zile
Alte date:Citez din Decizia de pensionare pt. pensie de invaliditate(cod pensie N22):
"Virsta stan. de pens. 65 ani
Red. virstei de pens.
-datorita cond. spec. si deosebite 0ani
Calcul stag. de cot..
-stag. comp. de cot. (cf. Lg. 19/2000) 35 ani
-total stag. de cot. realizat 37 ani 11 luni 9 zile, din care
--in gr.1 a(Lg.19/2000) 12 ani 8 luni 11 zile
-stag. asimilat 1 an 3 luni 16 zile
Stag. de cot. necesar 22 ani
Stag. potential 0 ani 0 luni
Pct. realizate (cu S.V. in per. 03.1970-03.1992)
Nr. pct. realizat 35,84792
Pct. mediu 1,02423
Intrebari:
Se reducere virsta datorita stag. realizat in gr. 1a ?
Trebuia sa primesc si un buletin detaliat de calcul al pensiei ?
Sunt indreptatit sa faccontestatie ?
Va multumesc.
Intrebare:
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: Borcaias Cornel la data: 11/09/2008 4:59am
Borcaias Cornel :
Borcaias Cornel :
Gen:M
Data nasterii:04.01.1954
Stagiul de cotizare:30 ani,6 luni 12 zile
Alte date:Citez din Decizia de pensionare pt. pensie de invaliditate(cod pensie N22)din data de 24.10/2008 (data ivirii inv.23.07.2008):
"Virsta stan. de pens. 65 ani
Red. virstei de pens.
-datorita cond. spec. si deosebite 0ani
Calcul stag. de cot..
-stag. comp. de cot. (cf. Lg. 19/2000) 35 ani
-total stag. de cot. realizat 37 ani 11 luni 9 zile, din care
--in gr.1 a(Lg.19/2000) 12 ani 8 luni 11 zile
-stag. asimilat 1 an 3 luni 16 zile
Stag. de cot. necesar 22 ani
Stag. potential 0 ani 0 luni
Pct. realizate (cu S.V. in per. 03.1970-03.1992)
Nr. pct. realizat 35,84792
Pct. mediu 1,02423"
Intrebari:
Se reduce virsta de pensionare datorita stag. realizat in gr. 1a ?
Trebuia sa primesc si un buletin detaliat de calcul al pensiei ?
Sunt indreptatit sa fac contestatie ?
Va multumesc.
Intrebare:
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 11/09/2008 10:34am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in ianuarie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Avand in vedere ca va referiti la o decizie de invaliditate nu a fost calculata reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiu in gr I. Aceasta se va calcula la iesirea la pensia la limita de varsta si poate fi:
-Reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 2 luni prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 numai daca valabilitatea acestui articol se va prelungi deoarece acum acest articol este valabil pana la 31 martie 2011 iar dv aveti nevoie sa fie valabil in noiembrie 2011 cand ati putea iesi la pensie la limita de varsta conform reducerii de mai sus.
-Reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 5 ani daca locul dv de munca de gr I dupa aprilie 2001 a fost recunoscut ca loc in conditii speciale de munca, caz in care aveti dreptul la pensie la limita de varsta in ianuarie 2014.
-Reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni daca stagiul dv de gr I a fost recunoscut ca stagiu in conditii deosebite. In acest caz aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iulie 2016
Pentru a afla cum a fost echivalat stagiul dv de gr I va adresati angajatorului la care se afla acest loc de munca.
La decizia de pensionare Casa de Pensii trebuia sa va anexeze un buletin de calcul.
Nu vedem motive pentru care ati putea face contestatie. Acestea ar putea fi numai pentru faptul ca nu ati primit buletinul de calcul si daca aveti elemente care sa demonstreze calculul gresit al punctajului realizat de 35,84792.
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: Borcaias Cornel la data: 11/10/2008 2:34am
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in ianuarie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Avand in vedere ca va referiti la o decizie de invaliditate nu a fost calculata reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiu in gr I. Aceasta se va calcula la iesirea la pensia la limita de varsta si poate fi:
-Reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 2 luni prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 numai daca valabilitatea acestui articol se va prelungi deoarece acum acest articol este valabil pana la 31 martie 2011 iar dv aveti nevoie sa fie valabil in noiembrie 2011 cand ati putea iesi la pensie la limita de varsta conform reducerii de mai sus.
-Reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 5 ani daca locul dv de munca de gr I dupa aprilie 2001 a fost recunoscut ca loc in conditii speciale de munca, caz in care aveti dreptul la pensie la limita de varsta in ianuarie 2014.
-Reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni daca stagiul dv de gr I a fost recunoscut ca stagiu in conditii deosebite. In acest caz aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iulie 2016
Pentru a afla cum a fost echivalat stagiul dv de gr I va adresati angajatorului la care se afla acest loc de munca.
La decizia de pensionare Casa de Pensii trebuia sa va anexeze un buletin de calcul.
Nu vedem motive pentru care ati putea face contestatie. Acestea ar putea fi numai pentru faptul ca nu ati primit buletinul de calcul si daca aveti elemente care sa demonstreze calculul gresit al punctajului realizat de 35,84792.

Revin, stagiul de cotizare este realizat in grupa 1a in procent 100% cf. Ordinului 50/90, anexa 1.Am calculat si eu virsta de iesire la pensie de pe acest site si am obtinut ca pot iesi la pensie la virsta de 56 ani si 10 luni,lucru pe care il indeplinesc in NOIEMBRIE 2010, si nu in noiembrie 2011.
Sper sa nu va suparati daca am gresit eu calculul.
Va multumesc.
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 11/10/2008 6:38am
Am refacut calculul si ne mentinem raspunsul dat anterior. Daca dv ati facut alt calcul si este corect ne bucuram pentru dv pentruca veti putea iesi la pensie mai devreme.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1