Subiect "va rog sa i-mi raspundeti" Deschis de popovici emil la data: 11/14/2008 11:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
va rog sa i-mi raspundeti
Scris de: popovici emil la data: 11/14/2008 11:43am
Gen:pensia de invaliditate
Data nasterii:1971
Stagiul de cotizare:14 ani
Alte date:---
Intrebare: buna seara , va rog sa i-mi spuneti cum se calculeaza
punctul de pensie la cei cu pensie de invaliditate . daca eu am un stagiu complect de 14 ani si varsta de 37 ani la ce suma sa ma astept ? mentionez faptul ca nu am primit decizia de pensionare de la casa de pensii, am avut prima data comisia in data de 07.10.2008
va multumesc anticipat
emil popovici
Re: va rog sa i-mi raspundeti
Scris de: la pensie la data: 11/14/2008 12:22pm
Nu putem sa va spunem nici aproximativ valoarea pensiei deoarece aceasta depinde de salariile dv pe toata perioada de 14 ani cat ati lucrat.
Pentru aceasta am postat programul de “calcul pensie” pe site-ul nostru, pentru a da posibilitatea viitorilor pensionari sa introduca salariile si sa calculeze punctajul pensiei.
Punctajul total al tuturor pensiilor se face astfel:
-Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului avut la salariul mediu pe economie.
-Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
-Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
In cazul pensiilor de invaliditate punctajul mediu al pensiei, care determina valoarea pensiei, se face prin impartirea punctajului total la stagiul de cotizare (in cazul dv 14 ).
Daca introduceti salariile in programul de “calcul pensie” de pe site retineti numai punctajul total pe care il impartiti la 14 si obtineti punctajul mediu al pensiei pe care il inmultiti cu valoarea punctului de pensie (o gasiti pe site) si aflati valoarea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1