Subiect "calculul pensiei" Deschis de lungu viorica la data: 11/19/2008 4:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei
Scris de: lungu viorica la data: 11/19/2008 4:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:de ce intre mine si casa de pensi diferenta de calcul este alta?eu am acum 665 lei pensie,iar calculul imi da 698 lei.Am introdus cartea de munca la fel cum si cei de la pensi au introdus.Diferenta este de 33 lei.Am cerut calculul pensiei si este la fel cum am eu datele,care este diferenta sau mai bine zis care este modul de calcul al lor diferit de ce am introdus eu pe programul dv.Punctajul total:32.86145,punctajul pensiei:1.15982,estimare pensie :665 lei.AM 59 de luni penalizare:17.7%,iar ei me penalizeaza cu 17.75%.
Intrebare:
Re: calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 11/20/2008 8:04am
Am verificat datele introduse de dv in program si am gasit o singura eroare si anume aceia ca ati trecut gresit pensia pe care o avei in prezent 1,15982 in caseta Punctaj asigurari sociale care are alta destinatie si acest punctaj se aduna automat la punctajul total. Eliminad aceasta eroare mai ramane o diferenta pe care nu o putem justifica neavand posiblitatea dv de a compara pe elemente punctajele din programul nostru si al Casei de Pensii.
Nu putem justifica diferenta de penalizare ne avand elementele necesare analizei.
Re: calculul pensiei
Scris de: lungu viorica la data: 11/20/2008 1:04pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Despre ce elemente vorbiti?
pt ca eu v-am transmis tot:punctaj pensie primita
pensia actuala
procente penalizare
Va multumesc.
Re: calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 11/22/2008 3:41pm
V-am spus ca ati facut o eroare trecand in pagina cu datele personale la “Punctaj asigurari sociale” 1,15982 puncte pe care trebuie sa le stergeti si nu ati facut-o.
Pentru restul diferentei intrati in program unde ati introdus datele si sub anii de stagiu aveti un linck scris cu rosu “Datele introduse” unde aveti acces la punctajele anuale pe care le puteti compara cu cele din buletinul de calcul de la Casa de Pensii. Atentie pentru anii inainte de 2001 punctajele anuale din programul nostru contin si punctajele pentru pensia suplimentara. Noi nu putem sa facem acest lucru pentruca nu avem punctajele anuale din buletinul de calcul al Casei de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1