Subiect "CADRU DIDACTIC" Deschis de VIORICA la data: 11/24/2008 2:19pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CADRU DIDACTIC
Scris de: VIORICA la data: 11/24/2008 2:19pm
Gen:F
Data nasterii:27.FEBRUARIE 1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:AM FOST ANGAJATA LA LICEU IN CALITATE DE PROFESOARA DIN 01 SEPT 1975 PANA IN 31 AUG 2008
Intrebare:AM AVUT 9 ANI GRADATIE DE MERIT SI UN AN SI JUMATATE SALARIU DE MERIT...IN ACEST CAZ CUM SE CALCULEAZA PENSIA???
Re: CADRU DIDACTIC
Scris de: la pensie la data: 11/25/2008 3:57am
Calculul pensiei se face luand in calcul salariile avute pe toata perioada de cotizare. Perioada cat ati urmat cursurile universitare se socoteste perioada asimilata si se ia in calcul salariul minim pe economia aceasta perioada fiind inainte de aprilie 2001.
Pensia dv se calculeaza ca in cazul general astfel:
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului avut la salariul mediu pe economie.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Punctajul mediu al pensiei se calculeaza prin impartirea punctajului total la stagiu complet de cotizare (26,66667).
Pentru calculul pensiei avem instalat un program de “Calcul pensie” accesibil de pe pagina principala a site-ului nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1