Subiect "punctaj pt palta cu ora" Deschis de Giurgiu Mihaela la data: 11/24/2008 3:55pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj pt palta cu ora
Scris de: Giurgiu Mihaela la data: 11/24/2008 3:55pm
Gen:F
Data nasterii:24 07 1950
Stagiul de cotizare:35 de ani si 5 luni
Alte date:cadru didactic
Intrebare:Din anul scolar 2007/2008 mi s-a retinut cotizatie CAS si pt orele suplimentare4 ( plata cu ora). In cartea de munca nu sunt trecute. Totusi, cum se va tine cont de existenta acestei cotizatii la punctajul pensiei? Aceeasi situatie o am si pt. perioada in care am fost consilier local; nu figureaza in cartea de munca, dar s-a paltit cotizatie CAS.
Re: punctaj pt palta cu ora
Scris de: la pensie la data: 11/25/2008 7:41am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 24 ianuarie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Dupa aprilie 2001 toate sumele pentru care se plateste CAS sunt transmise electronic si inregistrate in arhiva electronica a Casei de Pensii conform Codului Numeric Personal si nu mai au importanta cifrele inscrise in carnetul de munca. Acest fapt il puteti verifica pe situatiile periodice (legal ar trebui sa fie anuale) transmise postal catre dv de Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1