Subiect "calcul punctaj" Deschis de Ioan Ludosan la data: 11/26/2008 7:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj
Scris de: Ioan Ludosan la data: 11/26/2008 7:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In site-ul dvs punctajul total se imparte la stagiul de cotizare 31,999 ani= Ptotal/Punctaj ori conform anexa 3 astazi este 31 ani si 10 luni=31,8333, de ce aceasta diferenta care scade punctajul cu 9%
Re: calcul punctaj
Scris de: la pensie la data: 11/27/2008 6:26am
Punctajul pensiei se calculeaza prin raportul Ptotal/Stagiul complet de cotizare
Stagiul complet de cotizare este calculat in functie de data nasterii conform anexei 3 la legea 19/2000. Acest calcul pentru dv l-am facut si v-am comunicat la primul raspuns ca ” aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta acordata de legea 95/2008, in 29 martie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani”.
Pentru ca programul nostru sa va calculeze corect trebuia sa treceti in caseta “data iesirii la pensie la limita de varsta” martie 2015 si in acest caz programul va imparte punctajul total la 35 cat este stagiul complet de cotizare al dv. Pentru a nu crea confuzii in acea caseta trebuia specificat de catre noi“fara reducerea varstei standard de pensionare”, fapt pentru care ne cerem scuze, insa am evitat lungirea textului.
Stagiul cu care se imparte punctajul total este calculat in functie de data din caseta mai sus amintita.
Stagiul complet de 31 ani si 10 luni trecut in pagina principala a site-ului nostru este pentru cei care ies la pensie la limita de vasta in aceasta luna, fara reducerea varstei standard de pensionare, de 63 ani si 5 luni adica barbatii nascuti in iunie 1945.
Dv ati trecut in caseta data “decembrie 2008” cand se modifica stagiul complet de cotizare la 32 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1