Subiect "calcul pensie" Deschis de Paladescu Virgil la data: 11/28/2008 5:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Paladescu Virgil la data: 11/28/2008 5:20am
Gen: M
Data nasterii:24.11.1947
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:sint tot felul de pareri referitoare la luarea in calcul a primelor - Serviciul personal nu elibereaza adeverinta cu aceste venituri .............
de la CNPAS un avocat a primit urmatorul raspuns:
"al 13-lea salariu si primele se au in vedere la stabilirea punctajului mediu anual, dupa data de 01.04.2001;
dovada acestor sporuri se face cu carnetul de munca sau adeverinte emise de angajator;
in cazul in care aceste sporuri nu sunt inregistrate in carnetul de munca, pot fi luate in considerare pe baza adeverintelor emise de unitate si care trebuie sa cuprinda urmatoarele elemente:
- denumirea unitatii;
-perioada in care s-a lucrat, cu indicarea datei de incepere si incetare a raportului de munca;
- functia, meseria sau specialitatea exercitata;
- denumirea sporurilor, procentul sau suma acordata;
- perioada in care a primit sporul si temeiul legal in baza caruia s-a acordat;
- adeverintele vor purta numar, data eliberarii, stampila unitatii, precum si semnatura celui care angajeaza unitatea"

care este adevarul ??
multumesc,
Paladescu
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/28/2008 6:35am
Ceeace este trecut in carnetul de munca sau in adeverinte este important pentru sumele castigate inainte de 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data s-a platit CAS pentru toate sumele castigate iar acestea sunt transmise electronic si introduse in arhiva Casei de Pensii. Deci nu mai este necesar nici de inscriere in carnetul de munca nici in adeverinte.
Corectitudinea celor afirmate de noi o puteti verifica dv comparand sumele continute de instiintarile periodice (corect trebuiau sa fie anuale) primite de la Casa de Pensii, referitoare la punctajele anuale realizate.
Re: calcul pensie
Scris de: Paladescu Virgil la data: 12/02/2008 1:24am
la pensie :
Ceeace este trecut in carnetul de munca sau in adeverinte este important pentru sumele castigate inainte de 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data s-a platit CAS pentru toate sumele castigate iar acestea sunt transmise electronic si introduse in arhiva Casei de Pensii. Deci nu mai este necesar nici de inscriere in carnetul de munca nici in adeverinte.
Corectitudinea celor afirmate de noi o puteti verifica dv comparand sumele continute de instiintarile periodice (corect trebuiau sa fie anuale) primite de la Casa de Pensii, referitoare la punctajele anuale realizate.

" am primit de la Casa de Pensii instiintari numai in primii doi ani.
fiind gresite le-am predat la BiroulPersonal pentru corectare.
de atunci nu am mai primit nici un raspuns - voi verifica"
Multumesc mult pentru raspuns
sinteti buni
cu stima,
v.paladescu
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1