Subiect "iesire la pensie" Deschis de puscau ioan la data: 12/08/2008 3:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: puscau ioan la data: 12/08/2008 3:58am
Gen:masculin
Data nasterii:23.01.1958
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:20 ani gr. speciala(20 ani gr. I -minerit si metalurgie)
Intrebare:varsta la care pot iesi la pensie la limita?
Pot beneficia de gr. a I-a de munca? Conform art. 64 din legea 19/2000,beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasa dintre pensii?
In momentul de fata varsta de pensionare la limita pentru barbati este 63 ani si 6 luni! Pe decizia mea de pensie varsta standard este de 65 ani!Pentru gr. speciala beneficiez de 8 ani reducere, iar pentru gr. a I-a beneficiez de 12 ani reducere!
Va rog sa-mi comunicati cea mai avantajoasa optiune de care pot beneficia pentru a iesi cel mai repede la pensie!
La momentul depunerii actelor la dosar la Casa Judeteana de Pensii Alba nu mi s-a adus la cunostinta cele doua variante de iesire la pensie!
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 12/08/2008 6:06am
Datele transmise sunt putin confuze si pentru a va raspunde cat mai corect trebuie sa facem presupuneri.
Dv ati depus actele pentru pensie de invaliditate nu pentru pensie la limita de varsta. Presupunem ca stagiul de cotizare de 35 ani contine si sporul de vechime acordat pentru cei 20 ani de gr I (10 ani).
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 23 ianuarie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 situatia dv poate fi incadrata asa cum spuneti in 2 variante :
Varianta 1
Pentru stagiul de gr I de 20 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 12 ani prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000. Conform acestei reduceri aveti dreptul la pensie la limita de varsta incepand cu 23 ianuarie 2011. Prevederile acestui articol sunt valabile pana in 31 martie 2011.
Varianta 2
Daca stagiul de grupa I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile art 20 (1) a) a legii 19/2000 fie prin legea 226/2006 pentru un stagiu in conditii speciale de 20 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 8 ani
In aceste conditii puteti iesi la pensie la limita de varsta in 23 ianuarie 2015 si o reducere a stagiului complet de cotizare cu 8 ani.
Optarea pentru pensia la limita de varsta sau cea de invaliditate conform art 64 din legea 19/2000 nu trebuia sa o faceti la iesirea la pensie de invaliditate ci la iesirea la pensie la limita de varsta.
Nu putem sa apreciem cu siguranta care dintre pensii este avantajoasa dar va spunem cum veti aprecia singur. Cheia acestei aprecieri este stagiul de cotizare cu care se calculeaza punctual mediu al pensiei. Pentru a afla acest lucru impartiti “Punctele realizate” mentionate in decizia de pensionare la “Punctajul mediu”. Presupunem ca rezultatul va fi 35 adica stagiul relizat in momentul iesirii la pensie de invaliditate. In acest caz pensia la limita de varsta este avantajoasa fata de pensia de invaliditate.
In ceiace priveste optarea intre cele doua variante pentru pensia la limita de varsta trebuie sa luati o decizie in functie de propriul interes si anume: Daca locul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale puteti iesi mai repede la pensie optand pentru varianta 1 dar desi varianta 2 va da dreptul la pensie la limita de varsta mai tarziu cu 4 ani pensia conform acestei variante este cu cca 30 % mai mare.
Asa cum am precizat mai sus varsta standard de pensionare a dv este 65 ani, varsta standard de pensionare de 63 ani si 6 luni afisata pe site-ul nostru este pentru barbatii care implinesc aceasta varsta in aceasta luna, adica sunt nascuti in iunie 1945.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1