Subiect "pensie anticipata" Deschis de Tatucu Nicolae la data: 04/14/2008 7:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Tatucu Nicolae la data: 04/14/2008 7:09am
ma numesc Tatucu Nicolae, nascut in 6 martie 1950, am o vechime in munca de circa 19 ani (20 august 1974 - 24 decembrie 2003), am beneficiat la data respectiva si de somaj. As dori sa stiu care este varsta la care as putea beneficia de pensie. va multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/14/2008 8:59am
Conform datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in martie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Stagiul minim pentru iesirea dv la pensie la limita de varsta este de 15 ani.
Nu puteti iesi la pensie anticipata sau anticipata partiala din cauza vechimii care trebuie sa fie peste 35 ani.
Totusi mai verificati inca odata vechimea deoarece intervalul indicat de dv daca nu are intrerupere inseamna 29 ani nu 19, daca somajul este in afara acestui interval se mai adauga si acesta la vechime iar daca mai puteti completa diferenta pana la 35 ani pana in martie 2010 ati putea beneficia de pensie anticipata partiala cu diminuare pensie.
pensie anticipata
Scris de: Violeta Popovici la data: 04/03/2017 10:35am
Buna ziua,

Sotul meu este nascut in 06.03.1956. Este de profesie arhitect, a terminat facultatea in anul 1982,( a facut 9 luni armata (1975-1976), 6 ani facultate), s-a angajat in septembrie 1982. Anul acesta implineste 35 ani de seviciu si are varsta de 61 ani.

Poate cumpara vechimea pana la 65 ani?
Daca da, poate desfasura activitati de proiectarea si verificare proiecte dupa aceea?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Numai bine va doresc!
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/05/2017 1:17am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 06 martie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cand realizeaza stagiul complet de cotizare de 35 ani. Diminuarea depinde de data la care o cere si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca realizeaza stagiul complet de cotizare de 35 ani nu are nevoie sa mai cumpere vechime pentru deschiderea dreptului la pensie pentru limita de varsta pentruca pentru aceasta este suficient sa aiba vechimea de 15 ani si nici pentru pensie anticipata pentruca pentru aceasta trebuie sa aiba vechimea de 35 ani.
Cumpararea de vechime pentru a creste valoarea pensiei este nerecomandata pentruca are un castig mai mare daca depune banii intrun cont bancar.
Cumularea pensiei cu veniturile suplimentare pentru care trebuie sa plateasca CAS poate fi facuta numai la pensia pentru limita de varsta pe care o obtine la 65 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1