Subiect "Lamuriri suplimentare" Deschis de Florentina la data: 04/29/2008 4:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Lamuriri suplimentare
Scris de: Florentina la data: 04/29/2008 4:59am
Hristos a inviat! Va doresc tot binele din lume si sa aveti multa sanatate, bucurii si impliniri! Revin cu o intrebare suplimentara, daca imi este permis sa o pun, referitor la subiectul deschis de mine. Mama mea vrea ca de la 01.05.2008 sa nu mai lucreze, a predat gestiunea si acum vrea sa se bucure de pensie. Va rog frumos sa-mi spuneti ce acte trebuie sa duca la casa de pensii (trebuie sa faca cerere de incetare a raportului de asigurat, sa primeasca o decizie de la angajator), pana cand (probabil pana la 25.05.2008, cand se termina de virat cotele din partea angajatorului catre casa de pensii)si daca mai trebuiesc alte acte, in afara de cele specificate de mine (eventual un extras de la casa de pensii care sa cuprinda sumele virate). Si aceste acte trebuie sa le duca ea personal, sau le duce angajatorul? Va multumesc foarte mult!
Re: Lamuriri suplimentare
Scris de: la pensie la data: 04/29/2008 9:09am
Adevarat a inviat!
Conform art.167^2 din legea 19/2000 pana in decembrie 2014 toate actele referitoare la dreptul de pensie pentru asiguratii cu contract de munca sunt inaintate la Casa de Pensii teritoriala de care apartine, de catre angajator si sunt cele anuntate pe site la Casa de Pensii a Municipiului Bucuresti. Mama dv trebuie numai sa faca formele de incetare a raporturilor de munca cu angajatorul si apoi sa astepte pensia cu putina rabdare pentruca sunt posibile unele intarzieri la prima pensie in functie de numarul de dosare in calcul. Data de incetare a raporturilor de munca este de obicei sfarsitul unei luni sau mai rar jumatatea lunii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1