Subiect "Care este varsta la care pot iesi la pensie?" Deschis de Angela la data: 04/29/2008 11:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Care este varsta la care pot iesi la pensie?
Scris de: Angela la data: 04/29/2008 11:36am
Buna ziua.Am o nelamurire in ceea ce priveste varsta la care pot iesi la pensie.Mentionez ca am lucrat in minerit subteran (grupa I )timp de 14 ani si o luna,3 ani in conditii speciale(tot subteran),grupa a II 6 ani(constructii)si timp de 9 ani grupa a III a.Mai mentionez ca sunt nascut in 01.12.1953.Multumesc.
Re: Care este varsta la care pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 04/30/2008 5:49pm
Avand in vedere mesajele ulterioare raspunsul va fi dat pentru un barbat.
Conform datei de nastere fara reduceri aveti dreptul la pensie la limita de varsta in decembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Pentru anii lucrati in conditii diferite de cele normale aveti dreptul la urmatoarele incadrari si reduceri.
Art 42 legea19/2000 pentru 6 ani lucrati in gr a II a care a fost echivalata ca lucru in conditii deosebite aveti reducere de 1 an a varstei standard de pensionare.
Art 44 din legea 19/2000 pentru 17 ani in conditii speciale daca grupa a I a a fost echivalata cu conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si stagiul complet de cotizare la 29 ani. Reducerile de la art 42 si 44 pot fi cumulate si rezulta o reducere a varstei standard de pensionare cu 7 ani adica pensionarea la limita de varsta in decembrie 2011 si reducerea stagiului complet de cotizare la 29 ani. Daca indepliniti aceste conditii consideram ca aceasta varianta este avantajoasa din cauza reducerii stagiului complet de cotizare care intervine in calculul cuantumului pensiei..
Daca gr a I a nu a fost echivalata cu conditii speciale sau daca dv vreti sa iesiti la pensie mai repede va puteti incadra in art 167^1 beneficiind pentru cei 14 ani de gr a I a la o reducere de 8 ani si 5 luni din varsta de 63 si 7 luni ( in acest caz varsta standard se calculeaza in mod diferit) si reducerea stagiului la 32 ani si 2 luni. Deci conform acestui articol puteti iesi la pensie la limita de varsta in februarie 2009.Aceast articol din lege este valabil pana in 31 martie 2011.
INTREBARE!!!!!
Scris de: BADEA MARIETA la data: 03/23/2009 12:39pm
CITI ANI DE VECHIME TREBUIE SA AM,SI LA CE VIRSTA POT IESI LA PENSIE? AM LUCRAT CA BUCATAR PE NAVE FLUVIALE 13 ANI SI MAI AM 2 ANI,IN TOTAL 15.VA MULTUMESC~!!!!!
Re: Care este varsta la care pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 03/24/2009 5:53am
Pentru Badea Marieta
Atat varsta standard de pensionare cat si stagiile minim si complet de cotizare depind de data dv de nastere si necunoscand-o nu putem sa va spunem decat ca stagiul minim de cotizare nu poate fi mai mare de 15 ani.
Re: Care este varsta la care pot iesi la pensie?
Scris de: zaha ioan la data: 11/05/2010 8:23am
Gen:
Data nasterii:1964 30 5
Stagiul de cotizare:15
Alte date:
Intrebare:la ce virsta ies la pensie anticipat am lucrat 15 ani subteran
Re: Care este varsta la care pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 11/06/2010 10:41am
Pentru Zaha Ioan
Credem ca este prematur sa discutati aceasta posibilitate.
Atat conform legii actuale cat si a legii unitare a pensiilor data de iesire la pensie la limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, la varsta standard de pensionare de 65 ani adica in mai 2029.
Nu cunoastem prevederilor legale de reducere a varstei de pensionare .
Proiectul actual al legii unitare a pensiilor prevede pentru un stagiu de 15 ani lucrat in conditii speciale (daca aveti o astfel de incadrare) o reducere a varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si astfel puteti iesi la pensie la limita de varsta in 30 noiembrie 2021
Re: Care este varsta la care pot iesi la pensie?
Scris de: bogdan florin la data: 11/03/2011 12:56pm
Gen:
Data nasterii:1975
Stagiul de cotizare:19ANI
Alte date:
Intrebare:
Re: Care este varsta la care pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 11/04/2011 6:02am
Daca la data iesirii dv la pensie va mai fi in vigoare legea pensiilor 263/2010 conform acesteia si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 ani.
Deasemeni conform aceleiasi legi la varsta de 60 ani aveti dreptul la pensie anticipata partiala daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani sau pensie anticipata nediminuata daca atunci aveti stagiul de cotizare de 43 ani
Re: Care este varsta la care ies la pensie,17 ani subteran,3,6 artificier gr,8 ani grp32pot iesi la pensie?
Scris de: SERBAN la data: 06/02/2013 3:21pm
la pensie :
Daca la data iesirii dv la pensie va mai fi in vigoare legea pensiilor 263/2010 conform acesteia si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 ani.
Deasemeni conform aceleiasi legi la varsta de 60 ani aveti dreptul la pensie anticipata partiala daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani sau pensie anticipata nediminuata daca atunci aveti stagiul de cotizare de 43 ani
Re: Care este varsta la care pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 06/04/2013 3:32am
Pentru Serban
Mesajul este confuz. Textul nu se taxeaza ca la telegrama si toate datele nu trebuie puse in titlu.
Puteti sa scrieti un mesaj separat de titlu.
Daca nu puteti sa deschideti un mesaj nou si vreti sa atasati mesajul dv langa un alt mesaj apasati pe “Raspunde aici” si dati datele necesare, de exemplu :
Gen: masculin
Data nasterii: 15 ianuarie 1958
Stagiul de cotizare: 28 ani si 6 luni
Alte date: Din care :
-17 ani in gr (I ?) in minerit cu mai mult de 50 % in subteran
- 3 ani si 6 luni artificier incadrat in gr (?)
Intrebare: cand pot iesi la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1