Subiect "cum se calculeaza pensia sau punctajul pt. perioada in care s-a lucrat in acord?" Deschis de ROTARIU STELIAN la data: 05/04/2008 6:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum se calculeaza pensia sau punctajul pt. perioada in care s-a lucrat in acord?
Scris de: ROTARIU STELIAN la data: 05/04/2008 6:50am
As dori sa cunosc modul de calcul sau cum este prins in program calculul punctajului , pt. perioada de 12 ani cat am lucrat in proiectare in acord global pe proiecte. Deci erau luni de zile cand se lua avans 80% si apoi la predarea proiectului se lua acordul rezultat ;salariul si coeficientul realizat era mai mare decat salariul de incadrare si s-a platit si la pensii pt.cel efectiv realizat ! prin decizia de pensionare nu s-a luat in calcul .
Re: cum se calculeaza pensia sau punctajul pt. perioada in care s-a lucrat in acord?
Scris de: la pensie la data: 05/04/2008 9:56am
Programul nostru de calcul al punctajului pensiei, daca la el va referiti, foloseste datele introduse de dv si va calculeaza punctajul la salariul realizat daca il introduceti pe acesta si daca va poate ajuta cu ceva.
Privind salariile luate in calcul la pensie si sumele pentru care s-a platit CAS se poate discuta. Legea 19/2000 prevedea initial sa se plateasca CAS pentru salariile tarifare care trebuiau sa se treaca si in cartea de munca si sporurile cu caracter permanent care pana in 1992 nu au fost trecute in cartea de munca pentru care angajatorul este obligat sa dea adeverinte. Erorile comise in aceasta perioada de angajatori in retinerea CAS sunt numeroase si Casa de Pensii nu le recunoaste.
Dupa septembrie 1992 legislatia modificata a prevazut ca in cartea de munca sa fie trecute salariile tarifare si sporurile permanente fara sa se elimine erorile efectuate la retinerea CAS.
Din aprilie 2001 sumele pentru care s-a platit contributie au fost transmise electronic la Casa de Pensii si au fost eliminate unele din neajunsuri datorate aplicarii gresite a instructiunilor privind retinera contributiei si consemnarea lor in cartea de munca.
Ca deobicei pentru erorile de mai sus nu suporta consecintele negative cei care le-au facut ci pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1