Subiect "care e pensia pe care o voi avea daca ma pensionez anticipat" Deschis de magda hossu la data: 02/24/2009 11:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
care e pensia pe care o voi avea daca ma pensionez anticipat
Scris de: magda hossu la data: 02/24/2009 11:28am
Gen:femeie
Data nasterii:27061955
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:
Intrebare:ce pensie voi avea daca ma pensionez anticipat in 2010 sau cum se penalizeaza pensionarea anticipata
Re: care e pensia pe care o voi avea daca ma pensionez anticipat
Scris de: la pensie la data: 02/24/2009 1:14pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 27 iunie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de pensionare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani cu o anticipare de 5 ani adica in 27 iunie 2010 avand indeplinita si conditia de vechime de peste 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca veti cere pensie anticipata partiala in 27 iunie 2010 pentru o anticipare de 60 luni si pentru 2 ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare veti avea o diminuare a pensiei cu 24 % fata de pensia la limita de varsta. Daca lucrati in continuare si la acea data stagiul dv de cotizare depaseste 33 ani diminuarea pensiei scade la 21%.
Valoarea pensiei nu o putem estima deoarece aceasta depinde de salariile (veniturile ) obtinute pe tot stagiul de cotizare.
Re: care e pensia pe care o voi avea daca ma pensionez anticipat
Scris de: voica andreea la data: 02/25/2009 6:39am
Gen:feminin
Data nasterii:23 04 1958
Stagiul de cotizare:21 10 si 5 zile
Alte date:
Intrebare:stagiul de cotizare mentionand ca am lucrat tot timpul in grupa a doua de munca
Re: care e pensia pe care o voi avea daca ma pensionez anticipat
Scris de: voica andreea la data: 02/25/2009 6:51am
Gen:feminin
Data nasterii:23041958
Stagiul de cotizare:31 de ani
Alte date:
Intrebare:stagiul de cotizare mentionand ca am lucrat 21 de ani 10 luni si 5 zile in grupa a doua de munca si as vrea sa stiu cand poi iesi la pensie?
Re: care e pensia pe care o voi avea daca ma pensionez anticipat
Scris de: la pensie la data: 02/27/2009 4:29am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, din 23 aprilie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. In consecinta daca tot stagiul de cotizare a fost in gr II acesta s-a aflat inainte de 1 aprilie 2001 data dupa care nu ati mai lucrat. In acesata idée am facut si noi calculele, daca nu este adevarat inseamna ca si calculele noastre sunt gresite.
Pentru stagiu de 21 ani de gr II primiti un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 26 ani si 1 luna.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in conditii deosebite intre 20 si 22 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careea puteti iesi la pensie la limita de varsta in 23 octombrie 2013, daca la acea data indepliniti si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Daca in prezent nu lucrati nu veti putea indeplini conditia de vechime decat prin angajarea pe un timp minim de 4 ani sau incheierea cu Casa de Pensii a unui Contract de asigurare sociala, tot pe o perioada de 4 ani, in cadrul caruia platiti lunar o valoare minima de cca 120 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1