Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de iolanda rosca la data: 02/25/2009 5:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: iolanda rosca la data: 02/25/2009 5:58am
Gen:Feminin
Data nasterii:15.10.1954
Stagiul de cotizare:31
Alte date:salariu din 1978-1900lei;salariul actual(brut)4000 lei
Intrebare:care ar fi nivelul pensiei anticipate partial(nu am putut sa ccesez site-ul de calcul al pensiei)
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 02/25/2009 8:18am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 15 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 54 ani si 11 luni cu o anticipare de 5 ani adica in 15 septembrie 2009 avand indeplinita si conditia de vechime de peste 30 ani. Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. In acest sens daca lucrati in prezent este preferabil sa cereti pensie anticipate partiala dup ace stagiul de cotizare depaseste cu 2 ani stagiul complet.
Ne pare rau dar, din principiu, nu putem sa va calculam noi pensia. Noi va ajutam sa folositi programul “Calcul pensie”. Pentru aceasta procedati astfel:
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate.
Pentru reintrare in program (Logare) dupa completarea casetelor Email si Parola nu mai apasati Cont nou ci Logare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1