Subiect "grupa de munca" Deschis de DOGARU L. la data: 03/03/2009 6:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa de munca
Scris de: DOGARU L. la data: 03/03/2009 6:29am
Gen:m
Data nasterii:29.03.1949
Stagiul de cotizare:34 ani si 4 luni
Alte date:
Intrebare:Cine elibereaza adeverinta pentru grupa de munca? In primii 8 ani a lucrat in cadrul CFR ca lacatus revizie. Poate primi grupa de munca?
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 03/03/2009 8:39am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 29 noiembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Poate cere pensie anticipata partiala la varsta de 59 ani si 8 luni cu o anticipare de 5 ani adica dupa 29 noiembrie 2008 indeplinind si conditia de stagiu de cotizare mai mare de 34 ani si 4 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Stagiul in grupa de munca este certificat prin consemnarea grupei de munca in carnetul de munca sau prin eliberarea unei adeverinte de catre angajatorul in care se afla locul de munca. Incadrarea in grupa de munca nu o putem aprecia noi deoarece depinde de faptul ca angajatorul a intocmit documentatia si a obtinut aprobarea incadrarii acelui loc de munca in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1