Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Anca P la data: 03/04/2009 2:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Anca P la data: 03/04/2009 2:28am
Gen: F
Data nasterii: 31.08.1956
Stagiul de cotizare: Angajata din data de 21.10.1975; adica 33 ani 4 luni neintrerupt.
Alte date: In acesti ani am lucrat la incaltaminte in mediu toxic.
Intrebare: Cand pot sa ies in pensie anticipata? Cat va fi penalizarea? Am reducere la pensia anticipata sau la pensie de varsta deoarece am lucrat in mediu toxic? Va multumesc anticipat!
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/04/2009 5:31am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 31august 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru a va putea spune daca beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentru conditiile de munca, trebuie sa intrebati la intreprinderea la carea ati lucrat daca locul dv de munca a fost incadrat in grupele de munca. Grupele de munca pentru care se acorda reduceri de varsta sunt Gr. I si II inainte de 1 aprilie 2001 si “conditii deosebite” sau “conditii speciale” dupa aceasta data.
Fara grupe de munca puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani cu o anticipare de 5 ani adica dupa 31 august 2011 indeplinind si conditia de stagiu de cotizare mai mare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca cereti pensie anticipata partiala in 31 august 2011, lucrati in continuare si atunci veti avea un stagiu de cotizare mai mare de 35 ani, pentru 60 luni de anticipare si stagiul de cotizare mai mare cu peste 5 ani decat stagiul complet de cotizare, diminuarea pensiei fata de pensia la limita de varsta este cu 15 %.
Daca aveti grupe de munca acest procent de diminuare se micsoreaza sau dispare complet.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1