Subiect "pensionare" Deschis de Morcan Doinita la data: 03/04/2009 2:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Morcan Doinita la data: 03/04/2009 2:56am
Gen:F
Data nasterii:04.03.1954
Stagiul de cotizare: 30 ani si 4 luni
Alte date:
Intrebare: Pot sa ma pensionez anticipat, cand si daca mai sunt penalizata, in cazul in care am 55 ani , iar varsta standard de pensionare este de 58 ani si 6 luni si cotizarea de 27 ani, asa cum am gasit pe prima pagina de pe forum. Va multumesc.
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/04/2009 6:13am
Stagiul de cotizare de cotizare de 27 ani citit pe site este pentru femeile care implinesc in aceasta luna varsta standard de pensionare de 58 ani si 6 luni. Iar varsta standard de pensionare creste cu o luna la patru luni calendaristice.
Dv conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 04 noiembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala la varsta de 54 ani si 8 luni cu o anticipare de 5 ani adica dupa 04 noiembrie 2008 indeplinind si conditia de stagiu de cotizare mai mare de 29 ani si 4 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca cereti pensie anticipata partiala in 04 aprilie 2009 pentru 55 luni de anticipare si stagiul de cotizare mai mare cu peste 1 an decat stagiul complet de cotizare, diminuarea pensiei fata de pensia la limita de varsta este cu cca 25 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1