Subiect "drepturi /calcului pensiei" Deschis de radu statte la data: 05/19/2008 11:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
drepturi /calcului pensiei
Scris de: radu statte la data: 05/19/2008 11:25am
Gen:m
Data nasterii:01/06/45
Stagiul de cotizare:16.09.68 - 31.12.79
Alte date:facultate curs de zi 5 ani
Intrebare:care sint conditile de pensie si cum se calculeaza pensia?
Re: drepturi /calcului pensiei
Scris de: la pensie la data: 05/19/2008 2:33pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si conform datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, in noiembrie 2008 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 11 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul minim de cotizare este conditie pentru pensie la limita de varsta dar dv il indepliniti deoarece pe langa cei 11 ani si 3 luni lucrati aveti si 5 ani de cursuri universitare care sunt considerati conform legii 19/2000 stagiu asimilat cu conditia ca facultatea sa fie absolvita.
Pentru a estima valoarea pensiei trebuie sa procedati astfel: De pe pagina principala se apasa pe butonul "Inregistrare" din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati "Email" si "Parola" si apasati pe butonul "Cont nou". In fereastra care se deschide completati "Email", "Parola" si "Confirmare Parola" apoi apasati pe "inregistrare". Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita "Program gratuit de calculare pensie" si apasati pe butonul "Adauga persoana" si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz: data inceperii facultatii sau a stagiului militar, daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul "Continuati" si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. Este bine sa cititi in prealabil "Erori comise la utilizare programului" de pe Forum pentru a fi evitate.
Pentru facultate se poate proceda in doua moduri:
-Fie la inceput in pagina cu date personale in caseta „Punctaj facultate treceti 2,4 puncte iar in coloana de cod in lunile de facultate treceti „--”.
-Fie in pagina cu date personale in rubrica „Punctaj facultate" lasati „0” iar in coloana de cod in lunile de facultate treceti „F” .
Este mai bine sa folositi prima varianta.
Daca ati cotizat si intr-o tara din EU sau intr-o tara cu care Romania are incheiata conventie de reciprocitate in domeniul pensiilor, exista posibilitatea sa cumulati pensia din Romania cu pensia din acea tara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1