Subiect "perioada cadru militar" Deschis de ghita la data: 03/04/2009 11:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
perioada cadru militar
Scris de: ghita la data: 03/04/2009 11:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dupa absolvirea unei scolii militare de 2 ani(1970-1972),am fost cadru militar intre 1972.08.19 si 1974.02.15(1 an, 5 luni si 26 zile). Cum se regaseste aceasta perioada in calculul pensiei? Intra in calcul la pensia de stat sau pentru aceasta perioada primesc pensie militara?
Multumesc!
Re: perioada cadru militar
Scris de: la pensie la data: 03/05/2009 8:31am
Sistemul pensiilor militare de stat nu este integrat in sistemul public de pensii.
Legea care stabileste conditiile in sistemul pensiilor militare este Legea 164/2001. Nu cunoastem daca dv indepliniti conditiile de a obtine pensie de serviciu in acest sistem de pensii dar trebuie sa va interesati pentruca trebuie sa luati anumite hotarari inainte de a cere pensie in sistemul public de pensii deoarece:
Intre sistemul public de pensii si sistemul de pensii militare de stat se recunosc reciproc stagiile lucrate in cele doua sisteme dar numai ca vechime in vederea deschiderii dreptului la pensie.
Sunt totusi anumite stagii care pot fi folosite si la calculul valorii pensiei (cum este stagiul ca militar in termen sau ca elev al unei scoli militare) dar poate fi folosit numai in unul din cele doua sisteme sau in cel public sau in cel al pensiilor militare de stat. Astfel dv va trebui sa optati pentru varianta avantajoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1