Subiect "data pensionarii" Deschis de Maricuta Ioan la data: 05/24/2008 11:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data pensionarii
Scris de: Maricuta Ioan la data: 05/24/2008 11:58am
Gen:M
Data nasterii:13.06.1957
Stagiul de cotizare:conform celor din interventiile anterioare(peste 23 ani in conditii speciale)
Alte date:
Intrebare:In primul rand va multumesc pentru raspunsul transmis atat de prompt.Cred ca exista o eroare in programul de calcul al varstei de pensionare.In cazul meu,conform textului de lege varsta standard de pensionare pentru perioada aprilie 2011-iulie 2011 este de 64 ani si 1 luna(anexa3),iar reducerea varstei standad de pensionare valabila pentru perioada dec.2010-nov.2012 este de 10 ani pentru un stadiu de cotizare de 23 ani in conditii speciale(anexa4).
In aceste conditii data iesirii la pensie este 13 iulie 2011 cand voi avea 54 ani si 1 luna(64 ani si 1 luna-10 ani=54 ani si 1 luna)
Va rog sa-mi spuneti daca acest calcul este corect.
Va multumesc anticipat.
Re: data pensionarii
Scris de: la pensie la data: 05/27/2008 4:37am
Ne cerem scuze pentru faptul ca, din motive obiective, acum nu am fost tot asa de promti.
Eroarea nu este in programul nostru ci modul de interpretare al legii 19/2000 de catre dv este gresit. Nu stim daca veti fi de acord cu modul nostru de calcul, avand in vedere ca va este nefavorabil, dar fiind si modul de calcul al Casei de Pensii veti fi obligat sa-l acceptati.
Modul de calcul este urmatorul.
Conform datei de nastere se calculeaza varsta standard de pensionare, stagiul complet de cotizare, si data de iesire la pensie la limita de varsta fara reduceri. Se calculeaza reducerile care se scad din cele de mai sus si se obtin varsta redusa de pensionare si stagiu de cotizare redus. Alegerea dv a tabelului 4 de reduceri din anexa 4 a legii 19/2000 este gresita. Acesta se alege conform stagiului complect de cotizare care in cazul dv este 35 ani adica tabelul 6. Dv ati ales tabelul 4 care se refera la cei care au stagiul complet de cotizare intre 33 si 34 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1