Subiect "Calcul punctaj pensie" Deschis de Doru la data: 05/31/2008 12:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul punctaj pensie
Scris de: Doru la data: 05/31/2008 12:03pm
Gen:masculin
Data nasterii:24.11.1946
Stagiul de cotizare:32 de ani si 10 luni
Alte date: pensie la limita de virsta, absolvent facultate zi, nu beneficiez de reduceri
Intrebare:As dori sa-mi calculez pina la aceasta data, prin programul dumneavoastra punctajul total si punctajul de pensie dupa cartea de munca si dupa fisele care ne sunt trimise incepind din 2001 de catre CNPAS.
Pentru inceput(pentru verificare) am introdus numai pt anul 2004 venitul lunar asigurat si constat urmatoarele:
-din certificatul CNPAS rezulta un punctaj pe 2004 de 1.38177
-din programul d-vs rezulta un punctaj pe 2004 de 1.61667.
Sunt relativ documentat cu legea pensiilor si am citit si ceea ce este postat pe forum.
Va rog fiti amabil sa-mi explicati din ce motive nu concorda cele doua rezultate:poate din cauza salariilor medii brute lunare folosite in program sau gresesc eu undeva.
Pentru edificare va pot trimite pe adresa d-vs de e-mail(daca mi-o puteti indica)poza cu fisa CNPAS din 2004 si calculul prin programul d-vs.
Cu multe multumiri!
Doru
Re: Calcul punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 05/31/2008 4:34pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a varstei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in octombrie 2010 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul de “Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Explicatia diferentei intre punctajul de pe fisa CNPAS si cel calculat de programul nostru este simplu. In fisa CNPAS nu este calculat punctajul pentru pensia suplimentara care pentru anul 2004 este de 17 % din punctajul anual obtinut. Acesta se calculeaza separat in buletinul de calcul pe care il veti primi anexat la decizia de pensionare. Programul nostru calculeaza punctajul total inclusiv cel pentru pensie suplimentara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1