Subiect "termen răspuns cerere recalculare" Deschis de Gh. Martin la data: 07/20/2017 6:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
termen răspuns cerere recalculare
Scris de: Gh. Martin la data: 07/20/2017 6:03am
Gen: M
Data nasterii: 18.02.1951
Stagiul de cotizare: peste 45 de ani
Alte date:
Intrebare: Chiar trebuie să aștepți 45 de zile pentru un calcul simplu de câteva minute?. Există aplicație de calcul, introduci datele și obții noua decizie. Ar fi problema stabilirii diferențelor (pe o perioadă mai mică sau mai mare - în cazul meu 14 luni -) dar ai un program pentru fiecare perioadă. Dacă te duci să te interesezi de cererea ta, se uită la data cererii și-ți spune nonșalant: ”așteptați acasă decizia, termenul este de 45 de zile”. Despre parcursul poștal, ce să mai spunem!. Nici pomeneală de a transmite noua decizie electronic!. Ar trebui și Casele de pensii să-și facă un portal precum cel al justiției prin care să putem urmări tot parcursul unui dosar fără a mai trebui să ne deplasăm la casele de pensii.
Re: termen răspuns cerere recalculare
Scris de: la pensie la data: 07/21/2017 1:33am
Nu putem decat sa fim de acord cu dv ca termenul de raspuns la cererea de recalculare a pensiilor sa fie mai scurt dar aceasta nu va ajuta cu nimic.
Totusi credem ca exagerati putin cu presupunerea ca exista atatea programe de calcul cate situatii apar si cu transmiterea electronica a deciziilor in stadiul actual a societatii noastre.
Re: termen răspuns cerere recalculare
Scris de: Gh. Martin la data: 07/22/2017 5:27am
la pensie :
Nu putem decat sa fim de acord cu dv ca termenul de raspuns la cererea de recalculare a pensiilor sa fie mai scurt dar aceasta nu va ajuta cu nimic.
Totusi credem ca exagerati putin cu presupunerea ca exista atatea programe de calcul cate situatii apar si cu transmiterea electronica a deciziilor in stadiul actual a societatii noastre.

” Nu exagerez cu nimic. Ultima mea cerere de recalculare se referea la aplicarea indicelui de corecție conform unei hot. definitive. Deci, ai total punctaj x indicele de 1.09%. De asemenea, pentru perioada stabilită pentru diferențe, casa de pensii deține în situațiile lunare pensiile plătite, urmând doar să facă diferența între pensia recalculată și cea plătită. Pentru perioada 2016 și ianuarie 2017, există aplicația de calcul a impozitului și CASS. Mie nu mi-a luat prea mult timp să-mi fac propriile calcule pentru cele 16 luni. Anul trecut și anul acesta, pentru toate deciziile de recalculare depuse, a trebuit să fac contestații întrucât sumele stabilite de dumnealor au fost greșite (mai mici).Coincidență?. Rea voință?. Nepricepere?”.
Re: termen răspuns cerere recalculare
Scris de: la pensie la data: 07/24/2017 2:59am
Nu am zis ca nu aveti dreptate am vrut sa va sugeram ca in procesul de efectuare a unei modificare intervin si multe alte etape birocratice care din pacate ar avea o justificare daca ar duce la imbunatatirea corectitudinii, dar dupa cum spuneti dv aceasta nu se intampla.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1