Subiect "pensie suplim perioada asimilata" Deschis de emil la data: 07/23/2017 1:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie suplim perioada asimilata
Scris de: emil la data: 07/23/2017 1:00pm
Gen:M
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare: Pentru perioadele asimilate (armata si facultatea)
1. se aplica procentul referitor la pensia suplimentara (13% - 1975, 14% apoi)?
2. armata la TR se considera ca perioada 9 luni (1.oct.-30 iun) sau un an, pana la inceperea cursurilor univ?
Practic, de cand iei BACul si pana cand termini stagiatura esti tot intr-un program. In legea 263 nu am gasit clare aceste lucruri, dar spunand "perioade asimilate" se intelege ca sunt incluse toate drepturile.
Re: pensie suplim perioada asimilata
Scris de: la pensie la data: 07/24/2017 3:12am
Consideram ca ati exagerat postand 5 mesaje identice intr-un interval asa de scurt.
1 Punctajul pentru contributia la pensie suplimentara nu se acorda si pe perioadele stagiilor de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare pentruca aceasta contributie era in sarcina angajatului iar dv pe aceaste perioade nu ati platit aceasta contributie.
2 Stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar se considera (se ia in calcul) de la data incorporarii pana la data lasarii la vatra.
Credem ca numai figurativ puteti spune ca intre stagiul militar si inceperea studiilor universitare ati urmat un program care poate fi asimilat stagiului de cotizare.
Re: pensie suplim perioada asimilata
Scris de: emil la data: 07/24/2017 3:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumiri pt raspuns si scuze, din greseala au fost cinci postari. A fost primul meu acces in forum.
Ma interesa temeiul legal, pentru ca atunci cand se scrie "perioade asimilate" inseamna ca beneficiaza de toate drepturile, deci inclusiv pensia suplimentara. Cred ca ar fi scris in lege ceva de modul "cu exceptia pensiei suplimentare". La asta ma refeream.
Re: pensie suplim perioada asimilata
Scris de: la pensie la data: 07/24/2017 4:50am
Asemenea greseli sunt scuzabile si uneori le mai facem si noi.
Nu exista o prevedere legala expresa care sa stabileasca motivul pentru care pe perioada stagiilor de cotizare nu se acorda anumite drepturi.
Noi de obicei nu comentam prevederile legii, pentruca nu noi le-am stabilit, dar in cazul ridicat de dv credem ca nu sunt oportune astfel de precizari.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1