Subiect "pensionare anticipata" Deschis de c mircea la data: 07/24/2017 8:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: c mircea la data: 07/24/2017 8:22am
Gen:M
Data nasterii:15.09.1962
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:10 ani grupa a II a
Intrebare:Pentru pensionare anticipata, pot sa ma pensionez la varsta de 58 ani, tinand cont ca se reduc 2 ani din varsta standard de pensionare?
Pun aceasta intrebare deoarece persoanele care cumuleaza mai multi ani in diverse grupe si conditii speciale, pot sa fie pensionati cel mai devreme la 52 ani?
Ce articol de lege precizeaza ca obligatoriu trebuie indeplinita conditia de varsta de 60ani?
Multumesc!
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/25/2017 1:53am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 15 septembrie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 38 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in 15 septembrie 2025.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in 15 septembrie 2022. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Art 65 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 prevede „Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare (in cazul dv 65 ani), persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare (in cazul dv 35 ani), precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani.”
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare cu 4 ani si 6 luni si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani.
Art 62 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 prevede „Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare (in cazul dv 65 ani), persoanelor care au realizat un stagiul de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare.”
Re: pensionare anticipata
Scris de: c mircea la data: 07/25/2017 3:37am
Gen:M
Data nasterii:15.09.1962
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:daca se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani, de ce se raporteaza de la 65 ani si nu dfe la 63 ani? Este un abuz al alegii care poate fi contestat!?
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/25/2017 4:17am
Ati sezizat o formulare gresita utilizata in tabelele 1 si 2 din art 55 din legea pensiilor 263/2010 in care se utilizeaza expresia „Reducerea varstei standard de pensionare cu:”.
Aceasta formulare coroborata cu prevederile art 62 alin (1) si 65 alin (1) din aceeasi lege va da dreptul sa contestati acest mod de calcul insa nu stim cate sanse de castig aveti cu aceasta contestare.
Pentru a castiga trebuie sa faceti urmatoarele demersuri :
- Contestare la Comisia Centrala de Contestatii
- Deschiderea unei actiuni in justitie: la Tribunal, la Curtea de Apel si apoi la Inalta Curte de Casatie si Justitie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1