Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de Bursuc la data: 07/25/2017 8:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: Bursuc la data: 07/25/2017 8:53am
Gen:masculin
Data nasterii:24.07.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Sunt pensionat militar din iulie 2016, vechime militara 16 de ani si 11 luni din care grupa I 12 ani si 11 luni. Vechime in activitate civila 14 ani. In ianuarie m-am adresat casei de pensii publice si mi s-a spus ca am dreptul de pensie publica la 24 iulie 2017. Astazi m-am prezentat la aceeasi casa de pensii si mi s-a spus ca nu mai este luata in considerare grupa I pentru reducerea varstei de pensionare desi in Legea 223/2015 prevede ca vechimea se recunoaste reciproc in ambele sisteme. De asemenea, mi s-a adus in vedere ca nu mai exista protocol intre Ministerul de Interne si casa de pensii desi acest lucru era prevazut prin lege. In concluzie, beneficiez de pensie publica sau nu? Va multumesc.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/26/2017 1:46am
Am fost si noi surprinsi de aceasta modificare a modului de calcul a reducerii varstei de pensionare in sectorul public pentru stagiile de cotizare lucrate in grupa de munca in sectorul militar. facuta de unii functionari de la Casa de pensii. Nu stim daca aceasta masura este generala insa nu exista o modificare a legii in acest sens.
Nu va putem ajuta decat cu sfatul ca sa faceti contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii pe care sa o depuneti la registratura Casei de pensii de care apartine domiciliul dv.
Daca raspunsul nu se bazeaza pe indicarea unei modificari a prevederilor legale aveti dreptul sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1