Subiect "Calcul punctaj anual pentru perioada satisfacerii stagiului militar." Deschis de Miron A. la data: 07/25/2017 9:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul punctaj anual pentru perioada satisfacerii stagiului militar.
Scris de: Miron A. la data: 07/25/2017 9:50am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am terminat liceul in iunie 1980. M-am angajat in 27.08.1980, am lucrat pana in 18.10.1980 cand am plecat in armata. M-am eliberat din armata in 12.04.1982 si in 24.04.1982 m-am reangajat in acelasi loc de munca.
De ce la iesirea la pensie, la calculul punctajului anual pe 1980 suma punctajelor lunare pe cele 4 luni si 5 zile se imparte la 12. Corect ar fi sa se imparta la 4 luni cat am cotizat in 1980( lucrat + armata ) nu si la lunile de la inceputul anului cat am fost elev. Ca sa mai ciuguleasca Statul din leutul nostru slab.
Re: Calcul punctaj anual pentru perioada satisfacerii stagiului militar.
Scris de: la pensie la data: 07/26/2017 2:41am
Calculul punctajului mediu anual in anul 1980 lucrat incomplet este facut conform prevederilor legale si este corect.
Pentru a intelege ca este corect va vom da urmatorul exemplu.
Sa presupunem ca dv ati lucrat 4 luni in anul 1980 si ati obtinut cate un punct lunar pe fiecare luna deci in total 4 puncte lunare. Casa de pensii imparte cele 4 puncte lunare la 12 si rezulta un punctaj anual 0,33333 puncte.
Sa presupunem ca dv ati lucrat 12 luni in anul 1981 si ati obtinut cate un punct lunar pe fiecare luna deci in total 12 puncte lunare. Casa de pensii imparte cele 12 puncte lunare la 12 si rezulta un punctaj anual 1,00000 punct.
Deci in anul 1980 cand ati lucrat numai o treime de an realizati o treime de punct anual iar in anul 1981 cand ati lucrat un an intreg obtineti un punct anual intreg.
De altfel daca verificati pe programul de calcul de pe site, unde stim ca ati deschis un program, veti vedea ca si in acest program punctajele lunare se calculeaza la fel. In programul de pe site puteti citi punctajele anuale facand click pe butonul „Datele introduse” existent pe oricare pagiga anuala de date.
Re: Calcul punctaj anual pentru perioada satisfacerii stagiului militar.
Scris de: Miron A. la data: 07/27/2017 4:24pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos pentru raspuns si pentru tot sprijinul acordat pana acuma.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1