Subiect "calcul punctaj pensie" Deschis de mariana la data: 09/15/2017 8:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj pensie
Scris de: mariana la data: 09/15/2017 8:53am
Gen:F
Data nasterii:IUNIE 1962
Stagiul de cotizare:- 1AN SI 7LUNI GR.2-
- 19ANI SI 9 LUNI CONDITII NORMALE
- 4ANI SI 9 LUNI STAGIU ASIMILAT
- 6 LUNI SOMAJ
-8 ANI PENSIONAT GR.3 +4 ORE ANGAJAT
Intentionezsa mai lucrea pana in anul 2022.

v-am intrebat cum se calculeaza punctajul de pensie daca intentionez sa ma pensionez in anul 2022.
mentionez ca am locuit peste 30 ani in Tg.MURES.
In special ma intereseaza perioada 2009-2017-2022 cand nu am mai putut lucra 8 ore.

veniturile realizate in aceste perioade se considera la calcul punctaj?


Alte date:
Intrebare:
Re: calcul punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 09/18/2017 8:14am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna septembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 57 ani si 3 luni, daca va completati stagiul de cotizare cu cca 3 ani si 9 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca ati avut domiciliu in municipiul Tg Mures aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata, dupa varsta de 60 ani si 3 luni, daca va completati stagiul de cotizare cu cca 3 ani si 9 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni.
La calculul stagiului de cotizare pentru pensie anticipata partiala (diminuata sau nediminuata) seiau in calcul urmatoarele stagii :
- stagiile lucrate (1 an si 7 luni + 19 ani si 9 luni )
- stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de somaj (6 luni)
- stagiul de cotizare lucrat cu jumatate de norma pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate. Acest stagiu se calculeaza la jumatate in perioada inainte de 01 ianuarie 2011 si integral dupa aceasta data. Aici trebuie sa luati in considerare cele mentionate de noi in mesajul anterior.
In privinta veniturilor se iau in calcul astfel :
- La pensie pentru limita de varsta se iau in calcul toate veniturile inclusiv pensia de invaliditate. Pe perioada stagiului asimilat daca acesta este pentru studii universitare se ia in calcul salariul minim pe economie
- La pensie anticipata partiala (diminuata sau nediminuata) se iau in calcul veniturile obtinute cu exceptia pensiei de invaliditate si a veniturilor pentru perioada asimilata.
Re: calcul punctaj pensie
Scris de: mariana la data: 09/18/2017 10:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

va multumesc frumos.
raspunsurile sunt foarte clare.
cred ca am inteles bine ca pe perioada cat am avut pensie de invaliditate si am lucrat cu jumatate de norma se considera la calcul punctaj doar venitul realizat in 4h.
Subliniez asta pentru a-mi fi mie foarte clar.

multumesc inca odata.
cu mult respect,
Mariana
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1