Subiect "50% majorare pt toti exceptând grupa II" Deschis de Pep la data: 09/17/2017 9:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
50% majorare pt toti exceptând grupa II
Scris de: Pep la data: 09/17/2017 9:22am
De pe siteul casei de pensii Iasi

Punctajele lunare realizate în perioadele respective se majorează după cum urmează:

A. cu 25% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în grupa a II-a de muncă sau în locuri încadrate în condiţii deosebite;
B. cu 50% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi încadrate în grupa I de muncă sau în locuri încadrate în condiţii speciale;
C.cu 50 % pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi încadrate în alte condiţii de muncă.


Adică cum numai grupa II are 25% majorare si alte grupe plus grupa I 50%.
Re: 50% majorare pt toti exceptând grupa II
Scris de: la pensie la data: 09/18/2017 12:46pm
Textul postat pe site-ul Casei de pensii Judetene Iasi este corect deoarece este conform prevederilor art 100 din legea pensiilor 263/2010.
Daca sunt stabilite corecte aceste cifre nu putem sa ne pronuntam pentruca nu suntem in masura sa stabilim aceste cifre.
O mica observatie avem de facut pentruca majorarea cu 25 % nu se face numai pentru perioada lucrata in gr II de munca lucrata inainte de aprilie 2001 ci si in perioada lucrata in grupa conditii deosebite de munca lucrate dupa aprilie 2001.
Re: 50% majorare pt toti exceptând grupa II
Scris de: Alexandru Netoiu la data: 09/21/2017 4:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cred ca nu s-a inteles intrebarea d-voastra. Intr-adevar la punctul C formularea este incompleta, in lege articolul mai contine la sfarsit "potrivit legii" care schimba sensul si in acest fel exclude conditiile normale de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1