Subiect "introducere coeficient spopr grupa" Deschis de Boranda Atena la data: 09/18/2017 7:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
introducere coeficient spopr grupa
Scris de: Boranda Atena la data: 09/18/2017 7:18am
Gen:F
Data nasterii:04.01.1960
Stagiul de cotizare:34 ani si o luna
Alte date:
Intrebare:
As dori sa stiu in programul dumneavoastra de calculul pensiei, unde pot adauga grupa? Eu am lucrat din 01.08.1978 pana in 31.08.1979, dupa care am intrat la facultate si am facut 5 ani de inginerie (1979 - 1984). Dupa terminarea facultatii lucrez din 15 sept 1984 pana in prezent(inca mai lucrez).Am grupa a II a de munca perioadele : 01.08.1978 - 31.08.1979 si 15.09.1984 - 01.04.2001.Cei 25% ii adaug alaturi de alte sporuri in tabel in fiecare an in parte sau in pagina principala? Daca ii pun in pagina principala o sa calculeze automat pe toti anii si dupa 2001. Si daca se poate si ce vechime am in total tinand cont de grupa si daca dupa calcul este normal sa ies la pensie in martie 2018? Va multumesc mult.
Re: introducere coeficient spopr grupa
Scris de: la pensie la data: 09/19/2017 3:15am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04 septembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 17 ani lucrat in gr II aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 4 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 17 ani lucrat in gr II, asimilat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 2 luni adica in 04 martie 2018
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1 In luna septembrie 1979 selectati codul „-” deoarece anul universitar a inceput la 01 octombrie 1979.
2 Instructiunile de completare a carnetelor de munca au prevazut ca incepand cu septembrie 1992 sporurile sa fie incluse in salariul inscris in carnetul de munca. Nu toti functionarii au respectat aceste indicatii dar foarte rar am intalnit cazuri in care sporurile sa nu fie incluse in salariu dupa 01 aprilie 2001. In consecinta va indicam sa mai verificati incaodata sporurile introduse in calcul dupa anul 1992 pentru a evita luarea in calcul de doua ori a acestor sporuri.
3 Sporul pentru stagiul in grupa de munca nu il introduceti in program ca celelalte sporuri ci dupa ce faceti verificarile si corectiile indicate de noi mai sus reveniti si va vom calcula noi punctajul suplimentar care vi se acorda pentru stagiul in grupa de munca pe care apoi il veti introduce in program in caseta corespunzatoare din pagina de intrare.
4 Tot atunci va vom indica si unele corectii care trebuie aduse rezultatului pentru a creste precizia de calcul.
Re: introducere coeficient spopr grupa
Scris de: Boranda Atena la data: 09/20/2017 4:09am
Gen:F
Data nasterii:04.01.1960
Stagiul de cotizare:peste 34 ani
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului dumneavoastra. Am modificat tabelul cu datele introduse din 1992 dar din 2001 aferent salariului de baza avem trecut separat sporul de vechime si cel de fidelitate care este de 33 sau 35%. Deci nu le-am luat in calcul de doua ori aceste sporuri incepand cu 2001. Ati spus ca imi veti calcula dumneavoastra coeficientul pentru grupa a II a pe care trebuie sa-l introduc in casuta de pe prima pagina a programului de calcul. De asemenea ati mai adaugat ca imi veti spune si despre indicele de corectie sau orice altceva care ar putea modifica valoarea finala. Astept cu mare nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Re: introducere coeficient spopr grupa
Scris de: la pensie la data: 09/20/2017 1:57pm
Am calculat punctajul suplimentar aferent stagiului de cotizare in gr II de munca, pentru intervalul comunicat si pentru datele introduse in program si a rezultat 7,77881 puncte pe care trebuie sa- l introduceti in pagina de intrare in program in caseta corespunzatoare
Dupa aceasta pentru cresterea preciziei de calcul faceti urmatoarele corectii :
- Calculati punctajul mediu anual impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv conform legii pensiilor 263/2010 este de 31 ani si 8 luni (31,66667)
- Calculati punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu calculat mai sus cu indicele de corectie acordat in anul iesirii la pensie. In anul 2017 se acorda indicele de corectie 1,14. In ceilalti ani indicele de corectie se va stabili la sfarsitul anului anterior prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat
- Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat calculat mai sus cu valoarea punctului de pensie stabilit in anul iesirii la pensie.
Re: introducere coeficient spopr grupa
Scris de: Boranda Atena la data: 09/21/2017 1:57am
Gen:F
Stagiul de cotizare:04.01.1960
Alte date:
Intrebare:Va multumesc foarte mult pentru informatiile oferite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1