Subiect "handicap preexistent - pensie lim. de varsta" Deschis de Marius Lungu la data: 09/19/2017 3:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
handicap preexistent - pensie lim. de varsta
Scris de: Marius Lungu la data: 09/19/2017 3:29am
Gen: M
Data nasterii: 15.05.1966
Stagiul de cotizare:10 si 4 luni
Alte date: Pensie de invaliditate gr. 1 (20 de ani)
Intrebare:

La varsta de 1 an in urma unui vaccin am dobandit un handicap grav.

Am lucrat 10 ani si 4 luni.

In anul 1996 am cerut pensie de invaliditate si o am pana in prezent. (aprox. 20 de ani)

Doresc sa solicit pensie de drept.

In prezent am 51 de ani si 4 luni.

Pot beneficia de reducerea de la Art. 58, alin a) ?

“ART. 58
Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare în condiţii de handicap preexistent calităţii de asigurat beneficiază de reducerea vârstelor standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5, în funcţie de gradul de handicap, după cum urmează:
a) cu 15 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap grav, dacă au realizat, în condiţiile handicapului preexistent calităţii de asigurat, cel puţin o treime din stagiul complet de cotizare;”
………………………..
Am facut calculul dupa legea 263/2010 si 1/3 din stagiul complet de cotizare este de 11 ani si 8 luni.

Ma intereseaza daca pe langa cei 10 ani si 4 luni lucrati se adauga si ce 20 de stagiu asimilat in calculul de 1/3 din stagiul complet de cotizare, astfel sa ma incadrez la reducerea de 15 ani ?

Mai exact, daca stagiul asimilat (cei 20 de ani), se considera stagiul asimilat in conditii de handicap preexistent calităţii de asigurat.

Avand in vedere cele mentionate mai sus, pot beneficia de pensie la mimita de varsta ?
Re: handicap preexistent - pensie lim. de varsta
Scris de: la pensie la data: 09/19/2017 7:18am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru handicap, in data de 15 mai 2031 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform prevederilor art 58 litera a) din legea pensiilor 263/2010 aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 15 ani daca aveti certificat de handicap grav preexistent angajarii si daca aveti un stagiu de cotizare de 11 ani si 8 luni.
Din pacate in cazul dv in prezent se ia in calcul numai stagiul de cotizare de 10 ani si 4 luni iar perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate se considera stagiu de cotizare asimilat dar nu aduce niciun aport la stagiul de cotizare cerut de art . 58 din legea pensiilor 263/2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1