Subiect "Cumul pensie cu salariu bugetar" Deschis de ZAMFIRESCU la data: 09/19/2017 11:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumul pensie cu salariu bugetar
Scris de: ZAMFIRESCU la data: 09/19/2017 11:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Un angajat din sistem bugetar,care are decizie de PAP si nepusa in plata,iar din ianuarie 2018 va avea PLV si va intra automat in plata la aceasta data,poate merge mai departe cu contractul de munca actual prin concediul medical pe care il va avea datorita unei interventii chirurgicale?
Re: Cumul pensie cu salariu bugetar
Scris de: la pensie la data: 09/20/2017 2:18am
Am mai discutat cu dv acest caz si am crezut ca ati inteles raspunsul nostru.
Din punct de vedere al pensiei poate continua raporturile de munca si pensia anticipata partiala se pune in plata numai dupa incetarea raporturilor de munca si depunerea dovezii la Casa de pensii.
Din punct de vedere al legislatiei muncii apare o problema deoarece Conform art 56 alin (1) litera c) din legea 53/2003, Codul muncii angajatorul are dreptul sa declare incetarea de drept a contractului dv de munca de la data comunicarii dv a deciziei de pensionare cu pensie anticipata partiala si daca este de acord sa incheie un alt contract de munca. Dar daca angajatorul nu ia la cunostinta de la dv ca ati primit decizie de pensionare va continua contractul actual de munca.
Pe perioada in care lucrati, dupa primirea deciziei de pensionare cu pensie anticipata partiala, pensia se considera suspendata.
Faptul ca lucrati in sectorul bugetar nu modifica cu nimic conditiile de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1