Subiect "Pensie" Deschis de Gabriela la data: 11/09/2017 1:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Gabriela la data: 11/09/2017 1:46am
Gen:masculin
Data nasterii:01.03.1962
Stagiul de cotizare:incadrat august 1980
Alte date:incorporat in armata din octombrie 1980,iar intr-o permisie a suferit un accident de circulatie stabilindu-se un grad de handicap de 45% si lasat la vatra inapt in aprilie 1981.Reincadrat in munca in mai 1982 lucreaza si in prezent.A beneficiat de spor vechime neintrerupta,5 ani spor meserie dubla,7 ani spor sef echipa
Intrebare:Poate beneficia de reducerea varstei de pensionare datorita handicapului?Cand are dreptul la pensia anticipata si cu ce penalizare?Sporurile il ajuta la calculul pensiei?
Va multumesc!
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 11/10/2017 4:28am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 01 martie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Din pacate nu beneficiaza de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare pentru starea de handicap din cauza ca s-a angajat inainte de aparitia handicapului.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 01 martie 2022 Diminuarea depinde de data la care o cere si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Are dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani daca isi completeaza stagiul de cotizare cu cca 7 ani si 5 luni si realizeaza stagiul total de cotizare de 43 ani.
Re: Pensie
Scris de: Marius la data: 02/10/2020 1:12am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 01 martie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Din pacate nu beneficiaza de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare pentru starea de handicap din cauza ca s-a angajat inainte de aparitia handicapului.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 01 martie 2022 Diminuarea depinde de data la care o cere si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Are dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani daca isi completeaza stagiul de cotizare cu cca 7 ani si 5 luni si realizeaza stagiul total de cotizare de 43 ani.
Re: Pensie
Scris de: Marius la data: 02/10/2020 2:12am
Gen:M
Data nasterii:01.03.1962
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:Nu am beneficiat de pensie de invaliditate. Referitor la răspunsul d-voastră din 11 sept 2o17 consider ca handicapul era preexistent calității de asigurat ca nu eram angajat la data respectiva.
Intrebare:1.Ținând cont de stagiul complet de cotizare în conditii de handicap(permanent) în contextul legii 127/2019 art 52 alin. C, mă pot pensiona la limita de vârstă cu reducerea de 10 ani a vârstei standard de pensionare? 2. Intentionez sa obțin un certificat de încadrare în grad și tip de handicap,va rog sa ma îndrumați care sunt pașii de urmat. Va mulțumesc mult!
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 02/10/2020 4:58am
In anul 2017 am dat un raspuns in care datele erau urmatoarele:
Persoana de gen masculin incadrata in munca in august 1980, incorporata in octombrie 1980, cu grad de handicap neprecizat in ce grad din gradele 1-3, dobandit la o data neprecizata, dupa octombrie 1980. Deci am tras concluzia ca handicapul nu a fost preexistent angajarii.
In datele furnizate in prezent intelegem ca nu aveti certificat de incadrare in handicap si acum intentionati sa faceti demersurile pentru obtinerea acestui certificat. In acest caz important este sa aveti documentele necesare pentru a demonstra data dobandirii handicapului.
Legea 127/2019 este prevazut sa intre in vigoare in septembrie 2021 si avand in vedere ca acum aceasta lege nu mai pune conditia ca handicapul sa fie preeexistent putem sta de vorba cu dumneavoastra in apropierea intrarii in vigoare a acestei legi cu conditia ca sa obtineti certificatul de handicap cu data dobandirii cat mai aproape de anul 1980.
Pentru obtinerea certificatului de incadrare in grad de handicap trebuie sa va adresati la “Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap” de pe langa consiliul judetean de care apartine domiciliul dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1