Subiect "PENSIE" Deschis de MARIA F la data: 11/20/2017 8:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE
Scris de: MARIA F la data: 11/20/2017 8:00am
Gen:F
Data nasterii:02.10.1959
Stagiul de cotizare:1 AUG 1979-18 NOV 1986 GRUPA 2
18 NOV 1986-SI IN PREZENT CONDITII NORMALE
Alte date:AM ADEVERINTA PENTRU GR.2.SPORUL DE VECHIME SI SPORUL DE GESTIUNE NU SUNT INCLUSE IN SALARIU.AM INTRODUS DATELE DIN CARTEA DE MUNCA SI FLUTURASI.(salariul de incadrare +sv si sg). MULTUMESC ANTICIPAT.
Intrebare:CAND POT SA IES LA PENSIE FARA PENALIZARE?
Re: PENSIE
Scris de: la pensie la data: 11/21/2017 10:23am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta,fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 02 mai 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani si 4 luni lucrat in gr II aveti dreptul la un stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 1 luna.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in gr II, asimilat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 7 luni adica in data de 02 mai 2020.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Precizarile privind sporurile sunt neclare . Noi am interpretat ca aceste sporuri nu sunt incluse in salariu in adeverinta insa dv le-ati introdus in programul de calcul, luate din fluturasi.
Am calculat punctajul suplimentar care vi se acorda pentru stagiul lucrat in gr II de munca in intervalul mentionat si datele introduse in program si a rezultat un punctaj de 1,32094 puncte. Acest punctaj se introduce in pagina de intrare in program in caseta corespunzatoare (atentie folositi punctul in loc de virgula).
Pentru cresterea preciziei de calcul faceti urmatoarele corectii :
- Calculati punctajul mediu anual impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv conform legii pensiilor 263/2010 este de 31 ani si 7 luni (31,58333)
- Calculati punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu calculat mai sus cu indicele de corectie acordat in anul iesirii la pensie. In anul 2017 se acorda indicele de corectie 1,14. In ceilalti ani indicele de corectie se va stabili la sfarsitul anului anterior prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat
- Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat calculat mai sus cu valoarea punctului de pensie stabilit in anul iesirii la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1