Subiect "Pensie de urmas personal feroviar" Deschis de Popescu Carmela la data: 11/21/2017 12:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de urmas personal feroviar
Scris de: Popescu Carmela la data: 11/21/2017 12:32am
Gen:masculin
Data nasterii:1963
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:gr.I 8 ani gr.II 4 ani
Intrebare:Buna ziua, sotul meu a decedat in 2012 la varsta de 48 de ani, fiind incadrat la SNCFR, decesul a survenit in perioada cand era pensionat de boala gradul 2 ( pensie de boala a avut doar 1 luna si a decedat) . Fiica mea beneficiaza de o pensie de urmas, fiind studenta in momentul de fata, cu un procent de 50% din punctajul anual realizat de tatal ei, intrebarea mea este: Potrivit noi legi privind statutul personalului feroviar, art.43 alin.4 trebuie sa faca cerere de recalculare a pensie deoarece pensia nu a fost marita decat cu marirea punctului si dupa noua lege ar avea dreptul la pensia de urmas de 100% ? mentionez ca la acea data valoarea pct de pensie a fost calculat la 732,80 iar punctajul anual aferent urmasilor a fost de 0,84284.Datele de mai sus sunt luate de pe decizia de invaliditate Va multumesc mult!
Re: Pensie de urmas personal feroviar
Scris de: la pensie la data: 11/22/2017 3:09am
Credem ca faceti o confuzie .
Reglementarea la care va referiti nu este o lege ci un proiect de lege care a trecut numai prin Senat nu si prin Camera deputatilor care este for decizional.
Dupa cunostintele noastre sunt sanse mici sa treaca prin Camera deputatilor deoarece Guvernul a dat un aviz negativ acestui proiect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1