Subiect "Pensie de invaliditate" Deschis de Dinca Stefan la data: 06/10/2008 8:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de invaliditate
Scris de: Dinca Stefan la data: 06/10/2008 8:05am
Gen:Masculin
Data nasterii:4.11.1956
Stagiul de cotizare:28 de ani
Alte date:
Intrebare:Sufar de ciroza hepatica virala C, diabet zaharat tip II insulino-dependent, varice esofagiene, litiaza biliara, hipertensiune arteriala. Sunt pensionar de 1 an de zile si vreau sa stiu daca pot primi pensie de diabet (handicap).
Re: Pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 06/10/2008 11:26am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru. Puteti beneficia de pensie anticipata partiala in noiembrie 2016.
Spuneti ca sunteti pensionar fara sa precizati tipul pensiei. Din calculul facut mai sus rezulta ca puteti avea pensie de invaliditate care poate fi de gradul I , II sau III. Nu exista pensie de diabet sau handicap. Probabil ca intrebarea dv se refera la incadrarea in alt grad de invaliditate pe care o puteti face decat in urma unei expertize medicale. Expertiza medicala poate fi cea periodica fixata de Casa de Pensii, fie puteti sa cereti dv prezentarea la comisia de expertiza daca starea dv s-a modificat de la ultima expertizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1