Subiect "grupa II de munca" Deschis de Vetu Serban la data: 02/16/2018 1:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa II de munca
Scris de: Vetu Serban la data: 02/16/2018 1:30pm
Gen:M
Data nasterii: 15MAI1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

In baza HG 1223/28.11.1990 si a ordinului 50/1980 mi-a fost recunoscuta o perioada in total de 6 ani si 11 luni in grupa a doua de munca in procent de 100%, va rog sa imi spuneti cum sa trec in programul de calculare a pensiei
Re: grupa II de munca
Scris de: la pensie la data: 02/17/2018 9:32am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 15 mai 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv in grupa II lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 6 ani si 11 luni lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Pentru stagiul de 6 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani si 6 luni adica in data de 15 mai 2020.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmtoarele observatii :
1. Perioada studiilor universitare se ia in calculul pensiei numai daca a fost urmata la zi pe perioada legala si a fost absolvita la zi.
Deoarece nu cunoastem studii universitare care sa aiba durata sub 3 ani presupunem ca nu au fost absolvite si deci nu se iau in calculul pensiei.
2. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre august 1984 - iulie 1986 3 %
Intre august 1986 - iulie 1991 6 %
Intre august 1991 - martie 1992 9 %
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % le cumulati
3. Pentru perioada lucrata in grupa II de munca vi se acorda un punctaj suplimentar prin majorarea cu 25 % a punctajelor lunare pe acea perioada . Acest punctaj suplimentar vi-l calculam noi daca reveniti dupa ce faceti corectiile de mai sus.
4. Ati introdus date si in perioada viitoare si aceasta va avea consecinta modificarea punctajului pensiei in fiecare luna.
Re: grupa II de munca+ studii
Scris de: vetu serban la data: 02/19/2018 4:05am
informatii suplimentare:

[/b] In anul 1977-08. am fost admis la Institutul de Marina Mircea cel Batrin la Facultatea electomecanica-sectie militara

am urmat cursurile pana in anul 1979 -03.cand am fost trecut in rezerva cu stagiul militar efectuat si cu foaia matricola pe care se specifica ca pot continua studiile la alta facultate cu specific mechanic

in 1979-08.m-am inscris la Institul Politehnic Bucuresti , Facultatea de Trasporturi Rutierea subinginer automobile in anul 2 unde au fost echivalate examenele anterioare si am absolvit-o in 1981 find incadrat prin repartizare

-in perioadele:
22.09.1993 pina la 01.09.1994 fara carte de munca-contract
01.09.1996 pina la 01.03.199t fara contract-carte de munca
01.09.1997 pana la 01.05.1998 fara contract-carte de munca

Intrebare:
ce trebuie trecut la culcul :
venitul brut din cartea de munca sau venitu brut realizat

multumesc anticipat
Re: grupa II de munca
Scris de: vetu serban la data: 02/19/2018 6:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc pentru informarea facuta, am efectuat corectiile necesare si va rog sa ma ajutati cu introducerea in simulare a datelor confirmate de dvs., referitoare la grupa a doua de munca.

Multumesc anticipat pentru sprijin
Re: grupa II de munca
Scris de: la pensie la data: 02/20/2018 4:58am
Perioada lucrata fara contract de munca nu se ia in calculul punctajului pensiei asa cum ati procedat si dv.
Baza de calcul a punctajului pensiei este prezentata de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pe scurt :
- In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 se iau in calcul salariile tarifare din cartea de munca si sporurile cu caracter permanent (fara prime). Sporurile cu caracter permanent, cu exceptia sporului de vechime inainte de 01 aprilie 1992, se dovedesc cu adeverinte eliberate de angajator.
- In perioada dupa 01 aprilie 2001 se ia in calcul salariu brut (inclusiv primele), pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale.
Pentru calculul punctajului pentru perioada lucrata in grupa de munca avem nevoie de perioada lucrata in grupele de munca sub forma de la zi/luna/an la zi/luna/an. Regretam ca in raspunsul anterior nu v-am precizat acest lucru si cu scuzele de rigoare va rugam sa reveniti si sa veniti cu aceste precizari.
Re: grupa II de munca
Scris de: Vetu Serban la data: 02/20/2018 11:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc pentru precizarile facute si pentru lamuriri:

- din 01.09.1985 pana in 22.09.1993 am lucrat in sistemul de constructii in care din luna februarie pana in luna septembrie -octombrie aveam program de lucru de 9.10.12 ore, veniturile brute fiind correlate cu orele lucrate

Pe cartea de munca la date privitoare la activitatea in munca pe data de 4.02.1991 este specificat " in perioada 01.04.1983 - 01.03.1990 a lucrat in loc de munca conform HG 1223/23.11.1990 si ordin 50/1990, in total numar de 6 ani si 11 luni in grupa a doua a de munca in procent de 100%, corelat cu informatiile transmise de Dvs am inteles ca se reduce cu un an perioada de pensionare, respectiv 15 mai 2020 si am un stagiu de cotizare de 2 ani si 6 luni, pe care nu stiu cum sa il mentionez in program de calcul al pensie, va rog daca se poate sa il introduceti Dvs sau daca ma puteti indruma catre o firma sau persoana, care ma poate ajuta cu acesta dorinta si sa imi verifice documentele detinute.

Dupa perioada 1991 am mai avut program de lucru de 9.10.12. ore, voi solicitat de la firma la care am lucrat in aceste perioade adeverintele doveditoate ale totalului venit brut.

Exista posibilitatea trimiteri scanate a unor documente care sa va ajute?


Va multumesc anticipat pentru sprijin
Re: grupa II de munca
Scris de: la pensie la data: 02/21/2018 6:25am
Pentru ca stagiul de cotizare lucrat in gr II de munca safie luat in calculul stagiului de cotizare, reducerii varstei de pensionare si ale punctajului suplimentar, pe langa mentiunea in carnetul de munca trebuie sa prezentati o adeverinta eliberata de angajator in care sa fie specificat clar perioada de 6 ani si 11 luni lucrata in gr II de munca din intervalul de 8 ani si 22 zile indicat de dv.
In concluzie nici noi nu va putem calcula punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca pana cand nu ne indicati clar perioada calendaristica in care ati lucrat in gr II de munca.
Stagiul suplimentar aferent stagiului lucrat in grupa de munca nu trebuie introdus in programul de calcul pensie.
In baza de calcul data de noi pe pagina de pe site indicata mai sus este specificat ca sumele pentru orele suplimentare in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 nu sunt luate in calculul pensiei.
Dar in aceasta privinta se face o exceptie pentru cei care au lucrat in santierele de constructii daca procedeaza astfel :
- Obtin o adeverinta de la angajator in care sunt mentionate sumele castigate pe orele suplimentre si perioada calendaristica respectiva cu mentionarea bazei legale.
- Deschid o actiune in justitie (la tribunal) in care cer emiterea unei Hotarari Judecatoresti conform Deciziei Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ) 5/2010 . Actiunea este scutita de taxe.
Regretam ca nu va putem ajuta cu verificarea actelor dv deoarece nu avem organizata o astfel de actiune. Insa va sfatuim ca sa va sistematizati toate actele pe care le aveti si sa rugati functionarul de la ghiseul casei de pensii sa aiba bunavointa sa va verifice aceste acte.
Re: grupa II de munca
Scris de: Vetu Serban la data: 02/21/2018 11:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pt toate informatiile acordate, voi urma indicatiile dvs si voi revenui dupa obtinerea documentelor necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1