Subiect "depunere dosar pensionare" Deschis de Neamu Stefan la data: 02/18/2018 3:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
depunere dosar pensionare
Scris de: Neamu Stefan la data: 02/18/2018 3:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!Va rog frumos sa-mi dati urmatoarea informatie;cumnatul meu la data de 5 martie 2018 implineste varsta de 65 ani.Poate depune dosarul de pensionare la limita de varsta inainte de aceasta data,cu cat timp si in baza carei prevederi?Nu mai lucreaza de 20 ani,Va a multumesc pentru amabilitate.Va doresc o zi buna .
Re: depunere dosar pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/19/2018 3:45am
Conform art 103 alin (2) din legea pensiilor 263/2010 : “Cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de lege, se depune, incepand cu data indeplinirii acestor conditii, la casa teritoriala de pensii competenta, in a carei raza domiciliaza persoana “.
Deci din punct de vedere al legii are dreptul sa depuna dosarul de pensie incepand cu luni 05 martie 2018.
Dar daca persoana respectiva nu mai lucreaza si are dosarul pregatit nu este rau daca se prezinta la ghiseul casei de pensii de care apartine domiciliul lui si roaga functionarul sa verifice dosarul dupa care sa-l roage sa fie de acord cu depunerea lui mai inainte de termenul legal. Cunoastem cazuri in care cu bunavointa functionarilor de la casa de pensii au fost depuse dosare de pensionare anterior datei legale cu o perioada relativ scurta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1