Subiect "pensie retroactiv" Deschis de doinita la data: 02/19/2018 2:56pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie retroactiv
Scris de: doinita la data: 02/19/2018 2:56pm
Gen:m
Data nasterii:17,05,1956
Stagiul de cotizare:32,5
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, am o intrebare ff URGENTA, ieri am depus 12.000lei la CPMB,bani pentru pensie retroactiva,sa am 35ani de munca,sa pot iesi anicip.partial.Acum am aflat ca din 01.01.2018, nu se mai poate iesi la pens.anicipata.Rugaminte pot cere inapoi acesti bani de la CPMB, macar sa pot trai un timp din ei.Cum pot proceda?Multumesc
Re: pensie retroactiv
Scris de: la pensie la data: 02/20/2018 4:26am
Regretam eroarea in care ati intrat si consideram ca functionarii de la Casa de pensii trebuiau sa va atraga atentia ca acest mod de cumparare a stagiului de cotizare stabilit prin legea 186/2016 desi initial era utilizat si pentru obtinerea pensiei anticipate partiale prin OUG 32/2017 si apoi prin legea 238/2017 pe langa prelungirea perioadei in care se poate incheia contractul cu Casa de pensii s-a strecurat si o mica prevedere prin care se stabileste ca acest stagiu cumparat se foloseste la pensie pentru limita de varsta.
In situatia data noi nu vedem decat solutia depunerii unei contestatii la Casa de pensii in care contestati acest contract prin faptul ca ati fost indusa in eroare de aplicarea legii 186/2016 intial la emiterea ei si ca functionarii trebuiau sa va atentioneze ca nu puteti utiliza stagiu de cotizare cumparat la obtinerea pensiei anticipate partiale si ca in prevederile legale enumerate mai sus nu este prevazut ca acest contract se incheie pentru cresterea punctajului pensiei.
In paralel fara a astepta raspunsul la contestatie contactati un avocat care sa va sfatuiasca cum sa motivati deschiderea unei actiuni in justitie (la tribunal) impotriva Casei de pensii.
Re: pensie retroactiv
Scris de: doinita la data: 02/21/2018 5:25am
Gen:M
Data nasterii:17.05.1956
Stagiul de cotizare:32,5
Alte date:nu e inclusa armata 1,4ani
Intrebare:Revin cu o intrebare-daca contractul cu CPMB l-am incheiat in noiembrie 2017(cand era legea veche), dar am platit in feb.2018 aceasta suma, oare ma pot pensiona anticip. partial, sau sa primesc banii inapoi.Joi merg in audinta la CPMB(nu am bani de avocat).Rog raspuns URGENT,multumesc din inima.
Re: pensie retroactiv
Scris de: la pensie la data: 02/22/2018 2:59am
Perioada stagiului militar se asimileaza stagiului de cotizare dar nu se ia in calculul pensiei anticipate partiale ci in calculul pensiei pentru limita de varsta.
In cazul dv este vorba de un litigiu in legatura cu executarea contractului de asigurare sociala si nu putem sa ne pronuntam in privirea lichidarii lui pentruca in art 6 la legea 186/2016 se precizeaza ca aceste litigii se solutioneaza pe cale amiabila sau la completele specializate pentru asigurari socialede la nivelultribunalelor.
Este bine cum procedati ca sa incepeti cu incercarea de solutionare prin intelegere amiabila.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1