Subiect "cand pot sa ma pensionez" Deschis de MIOARA la data: 05/20/2018 6:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot sa ma pensionez
Scris de: MIOARA la data: 05/20/2018 6:32am
Gen:
Data nasterii:26 04 1963
Stagiul de cotizare:27 ani si 9 luni din care
Alte date:13 ani 10 luni grupa a doua ,9 ani si 11 luni conditii normale ,stagiu aferent gr 1 si 2 ,3ani si 3 luni ,stagiu potential 2 ani si 2 luni
Intrebare:cand pot sa ma pensionez?
Re: cand pot sa ma pensionez
Scris de: la pensie la data: 05/21/2018 10:57am
Nu ati datele complecte. Faptul ca ati beneficiat de stagiu potential inseamna ca ati beneficiat si de pensie de invaliditate cu cel putin doua grade de invaliditate diferite. Perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate se asimileaza stagiului de cotizare si se cumuleaza la stagiul de cotizare total.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 26 septembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de cotizare de 13 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 1 luni, adica in data de 26 martie 2023 daca atunci aveti stagiul de cotizare total de 33 ani si 1 luna constituit din stagiul de cotizare lucrat (23 ani si 9 luni) stagiul de cotizare aferent grupei de munca (3 ani si 3 luni) si stagiul de cotizare asimilat pentru perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate, fara stagiul potential.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1