Subiect "Cumularea a doua pensii" Deschis de Petra Sumedrea la data: 05/20/2018 6:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumularea a doua pensii
Scris de: Petra Sumedrea la data: 05/20/2018 6:59am
Gen:
Data nasterii:15 Ian 1932
Stagiul de cotizare:
Alte date: Din 19 09 1977 pana în 01 08 1989 a fost angajata la Inteprinderea de scule Rasnov fara întrerupere.
Din anul 1959 pana în 1972 sa lucrat la CAP în comuna Tacuta Vaslui.
Intrebare:
S-a facut cumularea celor doua pensii ajungandu-se asa la suma 630 Ron
Ma interesaza daca suma este bine calculata dupa atatia ani lucrati ?!
Va multumesc.
Re: Cumularea a doua pensii
Scris de: la pensie la data: 05/21/2018 11:08am
Din datele furnizate de dv nu va putem preciza daca pensia dv a fost calculata prin cumularea perioadei lucrate la CAP cu perioada lucrata in industrie.
Punctajul pensiei dv de acum a fost stabilit prin recalcularea pensiei facuta in anul 2005 conform OUG 4/2005.
Pentru ca punctajul pensiei dv sa cuprinda cele doua perioade trebuia ca dv la aceasta recalculare sa predati la Casa de pensii atat acte care priveau perioada lucrata la CAP cat si perioada lucrata in industrie,
Daca aveti decizia de recalculare a pensiei din anul 2005 analizati continutul acesteea si veti obtine raspunsul la intrebare.
Re: Cumularea a doua pensii
Scris de: Petra Sumedrea la data: 09/24/2018 4:13am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bunaziua
Decizia de pensionare a fost pierduta.
Cum trebuie procedat si ce se mai poate face in aceasta situatie
Re: Cumularea a doua pensii
Scris de: la pensie la data: 09/24/2018 8:12am
Daca nu aveti decizia de pensionare pentru a putea analiza daca actuala pensie este calculata avand in vedere si perioada lucrata la CAP trebuie sa va duceti la ghiseul Casei de pensii, cu un talon de pensie si sa cereti verificarea modului de calcul al pensiei dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1