Subiect "RECALCULARE" Deschis de neagu georgeta la data: 08/13/2018 12:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
RECALCULARE
Scris de: neagu georgeta la data: 08/13/2018 12:16am
Gen:F
Data nasterii:05.04.1961
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:am fost angajata in perioada 23.02.1979/20.03.2014 ,fara inr
trerupere,cu carte de munca. Din 01.01.2011 conform art298 alin 3 din legea nr 53 /2003 nu s au mai facut inscrisuri in cartile de munca.Cei 3 ani pana la data pensionarii 2014 imi lipsesc din decizie ca stagiul complet de cotizare[apar numai 32 ani]
Intrebare:ce trebuie sa fac avand in vedere ca in calcul trebuiau introdusi la stagiul complet de cotizare 35 de ani ?Multumesc din suflet pentru raspuns si timpul acordat
Re: RECALCULARE
Scris de: la pensie la data: 08/14/2018 1:25am
In regulamentul de aplicare al legii pensiilor 263/2010 se prevede ca la dosarul de pensie sa fie depusa si o adeverinta “care sa ateste perioadele de activitate realizate dupa data de 01 ianuarie 2011 (in original).
Probabil ca dv nu ati depus o astfel de cerere si aceasta este cauza,
Mergei la angajator si cereti eliberarea unei astfel de adeverinte pe care o depuneti la Casa de pensii, insotita de o cerere de recalculare a pensiei.
Re: RECALCULARE
Scris de: neagu georgeta la data: 08/14/2018 2:15am
la pensie :
In regulamentul de aplicare al legii pensiilor 263/2010 se prevede ca la dosarul de pensie sa fie depusa si o adeverinta “care sa ateste perioadele de activitate realizate dupa data de 01 ianuarie 2011 (in original).
Probabil ca dv nu ati depus o astfel de cerere si aceasta este cauza,
Mergei la angajator si cereti eliberarea unei astfel de adeverinte pe care o depuneti la Casa de pensii, insotita de o cerere de recalculare a pensiei.

'Imi cer scuze ,ma tem sa nu fac o confuzie ; stagiul compet de cotizare reprezinta perioada in care am fost angajata si am cotizat ? adica 23.02.1979/20.03.2014 perioada lucrata fara itrerupere![35 ani]
in decizie imi apare la
stagiul complet de cotizare 32 de ani si 1 luna
stagiu total 46 ani 10 luni
in conditii normale 10 ani 8 luni
in conditii deosebite de munca 2 ani si 4 luni
in grupa 1 , 22 ani si 1 luna
mentionez ca am lucrat la CP.Brazi in petrochimie ca operator chemist si la rafinaria Vega de unde am iesit la pensie.V am dat si aceste date pentru ca insumate ies 35 de ani lucrati efectiv si nu stiu daca mi s a luat in calcul si perioada de dupa 2011!
MULTUMESC DIN SUFLET !
Re: RECALCULARE
Scris de: Carp Mircea la data: 08/14/2018 2:43am
Totul este in regula.
Faceti confuzie intre stagiul total de cotizare si stagiul complet.
Un stagiu complet mai mic, aduce o pensie mai mare.
Re: RECALCULARE
Scris de: la pensie la data: 08/14/2018 3:40am
Domnul Carp a precizat corect.
Stagiul complet de cotizare nu are legatura cu stagiul total de cotizare ci depinde de data de nastere, este folosit la calculul punctajului mediu al pensiei si cu cat este mai mic cu atat este mai bine.
Re: RECALCULARE
Scris de: neagu georgeta la data: 08/16/2018 11:08am
la pensie :
Domnul Carp a precizat corect.
Stagiul complet de cotizare nu are legatura cu stagiul total de cotizare ci depinde de data de nastere, este folosit la calculul punctajului mediu al pensiei si cu cat este mai mic cu atat este mai bine.

'multumesc pentru raspuns,m ati lamurit!se poate va rog frumos sa mi spuneti daca conform datelor scrise mai sus si urmatoarelor;
nr de puncte corespunzatoare pensiei suplimentare 4
nr de puncte suplimentare pentru grupe 14,
reducerea varstei de pensionare pentru conditii special 11 ani ,mai beneficiez de recalcularea pensiei conform ultimilor modificari prin reducerea stagiului complet de cotizare la 25 de ani?
Re: RECALCULARE
Scris de: la pensie la data: 08/17/2018 8:02am
Nu avem informatiile necesare pentru a va confirma calcularea corecta a punctajului pentru contributia la pensie suplimentara si a punctajului suplimentar pentru stagiile lucrate in grupele de munca.
Este corecta reducerea varstei standard de pensionare cu 11 ani pentru stagiul de cotizare de 22 ani lucrat in gr I asimilata cu grupa conditii speciale
Deoarece dv ati primit la iesirea la pensie punctajul suplimentar pentru stagiile lucrate in grupele de munca nu mai beneficiati de recalcularea pensiei conform modificarilor aduse legii pensiilor de catre legea 221/2018.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1