Subiect "Perioadele asimilate" Deschis de George Axinte la data: 08/14/2018 2:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Perioadele asimilate
Scris de: George Axinte la data: 08/14/2018 2:58am
Gen:Masculin
Data nasterii:16.06.1957
Stagiul de cotizare: 424 luni
Alte date:
Intrebare: Care este durata in timp a perioadelor asimilate? De exemplu, facultatea a durat 5 ani dar se ia in considerare timpul efectiv de aproximativ 9 luni / an de facultate deci timp de studio efectiv de aprox 45 luni?
Aceeasi intrebare si pentru servciul militar de 9 luni efectuat la termen redus.
Care este cu aproximatie punctajul acordat acestor perioade?
Re: Perioadele asimilate
Scris de: la pensie la data: 08/14/2018 4:23am
Este gresita afirmatia dv privind stagiile de cotizare asimilate pentru perioadele studiilor universitare si a stagiului militar.
Stagiul de cotizare asimilat pentru un an universitar se considera incepand cu 01 octombrie pana in 30 septembrie a anului urmator cu exceptia ultimului an dac v-ati angajat inainte de data de 30 septembrie.
Pentru stagiul militar se ia in calcul de la data incorporarii pana la lasarea la vatra.
Pe perioadele stagiilor asimilate pentru studii universitare si stagiul militar, daca sunt realizate inainte de data de 01aprilie 2001, se ia in calcul salariul minim pe economie pe acea perioada.
Nu putem sa va facem un calcul al punctajului realizat de dv pe cele doua perioade decat daca reveniti si precizati cele doua stagii sub forma “de la data de - pana la data de “
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1