Subiect "date pensie suplimentara" Deschis de dinu silviu la data: 08/14/2018 7:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
date pensie suplimentara
Scris de: dinu silviu la data: 08/14/2018 7:10am
Gen:m
Data nasterii:2.07.57
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:sporul aferent pensiei suplimentare il introducem manual in program sau il acorda programul automat
Re: date pensie suplimentara
Scris de: la pensie la data: 08/14/2018 10:03am
Punctajul pentru contributia l pensie suplimentara inainte de 01 apreilie 2001 este calculat automat si introdus in punctajul lunar de catre programul de calcul de pe site si deci nu mai trebuie introdus de catre dv.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
Conform datei de nastere si a prevederilor legii pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare la varsta standard de 65 ani.
In pagina de intrare ati mentionat data de iesire la pensie in acest an iar in program ati introdus si perioadele asimilate pentru studii universitare si pentru stagiul militar. Este corecta introducerea in calcul a acestor stagii asimilate numai daca va calculati pensie de invaliditate. La pensia anticipata sau anticipata partiala nu se iau in calcul aceste stagii de cotizare asimilate.
Daca iesiti initial la pensie in anul 2018 in pagina de intrare trebuie sa introduceti indicele de corectie 1.15 (cu punct in loc de virgula)
Stagiul de cotizare asimilat pentru un an universitar se considera incepand cu 01 octombrie pana in 30 septembrie a anului urmator cu exceptia ultimului an daca v-ati angajat inainte de data de 30 septembrie.
Deci in cazul dv in luna septembrie 1977 codul corect este “- “ iar in septembrie 1981 codul corect este “F “
In luna decembrie 1981 ati selectat gresit codul “O “ (salariul orar) si ati introdus salariul lunar in coloana salariu orar.
Ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se calculeaza automat de Casa de pensii, cu mici erori.
Sporul de vechime corect in acest interval este urmatorul:
Intre octombrie 1984 - septembrie 1986 3 %
Intre octombrie 1986 - septembrie 1991 6 %
Intre octombrie 1991 - martie 1992 9 %
Re: date pensie suplimentara
Scris de: dinu silviu la data: 08/16/2018 2:20am
Gen:m
Data nasterii:26.07.1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns.Datele le-am introdus pentru simulare.In ceea ce priveste sporul de vechime am introdus si un alt spor de care am beneficiat[sporul special],care era un spor procentual si care este inscris in cartea de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1