Subiect "Pensionar...activ" Deschis de Mihai Liviu la data: 08/14/2018 7:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionar...activ
Scris de: Mihai Liviu la data: 08/14/2018 7:39am
Gen:masculin
Data nasterii:04.1959
Stagiul de cotizare:32
Alte date:
Intrebare:
Ce risca un pensionar la limita de varsta DACA nu anunta angajatorul ,privat, ca are decizie de pensionare si merge in continuare cu vechiul contract de munca.Practic angajatorul este posibil sa nu ii mai faca contract si astfel pensionarul doreste sa munceasca in continuare fara a anunta patronul
Multumesc
Mihai
Re: Pensionar...activ
Scris de: la pensie la data: 08/16/2018 2:25am
Noi nu cunoatem in totalitate legislatia muncii insa punctul nostru de vedere este urmatorul :
Fapta nominalizata de dv constitue abatere disciplinara iar cea mai mare sactiune disciplinara este desfacerea contractului de munca. De fapt contractul dv de munca a incetat de drept, conform art 56 alin (1) litera c) din codul muncii, la data in care ati primiti decizia de pensionare cu pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.
In plus trebuie sa va precizam ca dupa primirea deciziei de pensionare dv aveti contractul de munca incetat de drept si nu mai puteti beneficia de clauzele de aparare ale angajatilor prevazute in acest contract.
In ceeace priveste perioada in care puteti lucra dupa primirea deciziei de pensionare, daca angajatorul nu este de acord cu aceasta, credem ca nu trebuie sa va faceti iluzii prea mari deoarece atat angajatorul cat si “binevoitorii “ vor putea face calculele privind dreptul dv la pensie sau vor afla si faptul ca aveti decizie de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1