Subiect "recalcularea diminuarii pensiei anticipate partiale conform legii 216/2017" Deschis de Nicko la data: 08/14/2018 9:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalcularea diminuarii pensiei anticipate partiale conform legii 216/2017
Scris de: Nicko la data: 08/14/2018 9:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

1) cererea depusă în luna decembrie 2017 și nu am primit nici acum în august 2018 nimic, DUPĂ 8 LUNI.
Talonul este numai cu majorarea punctului cu 10%.

2) în iunie, la implinirea vârstei de 65 de ani, trebuia oricum sa fie eliminate penalizările - nu au fost, DUPĂ 3 LUNI.
Deja m-am plictisit!

Întrebare: ce pot să mai fac?
Se așteaptă angajarea celor 1500 de funcționari în plus?
Re: recalcularea diminuarii pensiei anticipate partiale conform legii 216/2017
Scris de: la pensie la data: 08/16/2018 4:35am
In cazul dv trebuie sa discutam doua aspecte.
1 Neacordarea reducerii penalizarii in urma cererii depuse de dv in luna decembrie 2017.
In aceasta privinta v-am precizat si in discutia anterioara ca nu cunoastem un caz in care sa fi primit reducerea penalizarii pensiei anticipate partiale in urma modificarilor aduse legii pensiilor de catre legea 216/2017 si le suntem recunoscatori celor care ne comunica primirea efectiva a diminuarii penalizarii in urma cererii depuse. Neacordarea acestei reduceri nu depinde de numarul de functionari (dv ati precizat ca decizia a fost emisa) ci de o decizie administrativa de punere in aplicare a unei legi.
2 Eliminarea cu intarziere a penalizarii pensiei anticipate la trecerea de la aceasta la pensie pentru limita de varsta. Aici este vorba numai de o intarziere, mai ales in cazul dv care ati mai depus si o cerere, si in maxim 1-2 luni veti primi decizia de pensie pentru limita de varsta si eliminarea penalizarii.
Totusi avem o anumita teama ca in cazul celor care ca dv trebuiau sa beneficieze de ambele reduceri ale penalizari sa le primeasca pe amandoua cu intarziere pana se ia o decizie administrativa pentru reducerea penalizarii de la punctul 1.
In ceeace priveste ce puteti sa faceti, cu regret, nu vedem o alta cale decat sa asteptati.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1